Nedelja,
11. 5. 2008,
7.39

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 11. 5. 2008, 7.39

9 let, 1 mesec

Najstarejšo Biblijo na svetu digitalizirali v Leipzigu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Uporabniki spleta lahko odslej le s klikom na miško prebirajo najstarejši ohranjeni rokopis Biblije.

Leipziška univerzitetna knjižnica je izdelala digitalno različico 43 listov Codexa Sinaiticusa, ki vsebuje Novi testament in je nastal v 4. stoletju v Egiptu. Direktor univerzitetne knjižnice, profesor Ulrich Johannes Schneider je na četrtkovi predstavitvi projekt digitalizacije označil za odločilni korak k neomejeni uporabi starih del. izključno z velikimi črkami, brez razmakov in slik Digitalna različica je preslikava teksta, napisanega izključno z velikimi črkami, brez razmakov in slik. Uporabniki interneta in raziskovalci lahko premikajo strani kot pri digitalnem filmu, povečujejo dele besedila, na razpolago pa imajo tudi grško transkripcijo in nemški prevod.

Leipziška univerzitetna knjižnica namerava v sodelovanju z Rusko nacionalno knjižnico v Sankt Peterburgu, Britansko knjižnico (British Library) in samostanom svete Katarine v Egiptu - ki prav tako hranijo dele omenjenega kodeksa - do leta 2009 digitalizirati vseh 390 ohranjenih listov. Nemški projekt je po navedbah Microsofta, ki je ta projekt podprl, možno nadgrajevati. Uporabljeno tehnologijo je moč izkoristiti za digitalizacijo še drugih besedil.

Profesor za staro zgodovino iz Leipziga Reinhold Scholl pričakuje, da bo digitalizacija Codexa Sinaiticusa "spodbudila raziskovanje", kajti 43 pergamentnih listov je zelo občutljivih in dragocenih, zato so komajda dostopni, obenem pa je na digitaliziranih straneh možno prepoznavati večje število detajlov kot na izvirniku.