Četrtek,
20. 11. 2008,
10.14

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 20. 11. 2008, 10.14

9 let, 2 meseca

Na svetovni dan filozofije tudi o pomenu vede v družbi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Unesco je leta 2002 tretji četrtek v novembru določil za svetovni dan filozofije. Svetovni dan je letos posvečen 60-letnici deklaracije o človekovih pravicah.

Unesco je leta 2002 sicer filozofijo uvrstil med svoje prednostne naloge pri razvijanju dialoga med civilizacijami, kulture miru ter promocije človekovih pravic. "Trenutek za analizo, ki bo prispevala k široki razpravi o pomenu človekovih pravic" Poglejmo na ta dan kot na trenutek za analizo, ki bo prispevala k široki razpravi o pomenu človekovih pravic. Te morajo biti spoštovane ob prizadevanjih današnjega časa, ki so kakovostno izobraževanje za vse, boj proti diskriminaciji, etika znanosti in bioetika, medkulturni dialog in kulturna raznolikost, svoboda medijev in medijski pluralizem, je v poslanici ob svetovnem dnevu zapisal generalni direktor Unesca Koichiro Matsuura.

Unesco brez filozofije ne more Unesco se zaveda, da brez filozofije ne more opraviti svojih velikih nalog, je na prireditvi 14. novembra dejal predsednik strokovnega odbora za družboslovne znanosti in humanistiko pri Slovenski nacionalni komisiji za Unesco Darko Štrajn s Pedagoškega inštituta. Po njegovih besedah je naloga, da opozarja na pomen filozofije, opredeljena že v temeljnem aktu Unesca, kjer piše, da je mir treba zgraditi najprej v glavah ljudi.

Filozofija spodbuja spoštovanje do posameznih prepričanj "Filozofija kot svobodno preizpraševanje ne more nobene resnice šteti za dokončno. Spodbuja spoštovanje do posameznih prepričanj, vendar pa ne sme v nobenih okoliščinah tvegati zanikanja svoje lastne narave ter sprejemati naukov, ki zanikajo svobodo drugih, nasprotujejo človekovemu dostojanstvu in sejejo semena barbarstva," je zapisano v Pariški deklaraciji za filozofijo Unesca iz leta 1995.

Kako napraviti kaj s filozofijo Na Filozofskem maratonu, ki se je v organizaciji oddelka za filozofijo ljubljanske Filozofske fakultete in Študentskega filozofskega društva na tej fakulteti začel v ponedeljek in se končuje danes, pa se osredotočajo na naslovno temo: Kako napraviti kaj s filozofijo.

"Pluralna zastopanost vede je ključnega pomena" Znotraj zaprtih akademskih elit naj bi odprli prostor živi in svobodni filozofiji. "V tem duhu je vsako leto izbrana tema Filozofskega maratona, ki s svojo neomejujočnostjo pušča prosto pot vsaki filozofski liniji in poslušalcem v štirih dneh razpre najbolj možno heterogeno polje dostopnih predavateljev filozofije v Sloveniji in tujini," so sporočili iz Študentskega filozofskega društva. Prireditelji namreč menijo, da je za uspešen vstop filozofije v javni prostor njena pluralna zastopanost ključnega pomena.

V Sloveniji dan obeležujemo drugič Unesco je leta 2002 razglasil tretji četrtek v novembru za svetovni dan filozofije. Pobudi k obeleževanju se je Slovenija letos pridružila drugič, uvodna prireditev pa je bila 14. novembra v Cankarjevem domu, kjer so na temo Med pravico in izključenostjo spregovorili nekateri domači filozofi.