Petek,
8. 2. 2008,
10.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 8. 2. 2008, 10.18

8 let, 7 mesecev

Na Ptuju spomin na stoletnico rojstva Maksimiljana Skalarja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Pokrajinskem muzeju Ptuj se bodo v sklopu prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku drevi ob 18. uri spomnili stoletnice rojstva violinista, pedagoga in goslarja Maksimilijana Skalarja.

Ta je v šestdesetih letih 20. stoletja med svojim sedemletnim službovanjem na Ptuju zapustil vidno sled v glasbeni zgodovini najstarejšega slovenskega mesta.

Spomin na umetnika, čigar zajetno število predmetov iz njegove zapuščine je družina po njegovi smrti leta 1998 darovala Pokrajinskemu muzeju Ptuj, bodo na ptujskem gradu počastili s predavanjem priznanega mladega goslarja Daniela Muska in koncertnim programom vsestransko glasbeno nadarjene družine Skalar.

Goslarska delavnica na ogled V ptujski zbirki glasbil je obiskovalcem predstavljena njegova goslarska delavnica, nekakšna potujoča izba, prilagojena številnim selitvam, ki je delna rekonstrukcija delovne sobe v Kamniku, kjer je delal zadnjih dvajset let. V vitrini pa sta razstavljeni tudi dve violini mojstra Skalarja iz ptujskega obdobja, nastali leta 1968 in 1969, so sporočili iz pokrajinskega muzeja.

Mladost preživel v Meranu Maksimilijan Skalar se je rodil leta 1908 v Šentvidu pri Ljubljani, kot srednji med tremi sinovi zakoncev Skalar, življenjsko pot pa sklenil devet desetletij kasneje v Kamniku. Otroštvo in mladost je preživel v južnotirolskemu mestu Meranu, šolal pa se je na konzervatorijih v Beogradu in Pragi.

Po izbruhu druge svetovne vojne se je z družino zatekel v Maribor, kjer je do odhoda v Salzburg naslednjega leta poučeval na Glasbeni matici. Preostanek vojne je preživel kot profesor - suplent na salzburškem učiteljišču, po vojni pa se je preselil v Ljubljano. Poučeval je na Srednji glasbeni šoli, nato pa pri Glasbeni matici. Bil je član radijskega orkestra ter kasneje orkestra Slovenske filharmonije.

Vzgojil vrsto odličnih violinistov Med svojim službovanjem na Ptuju, kakor tudi v številnih slovenskih krajih, je Maksimilijan Skalar vzgojil vrsto odličnih violinistov, v svoji zagnanosti in predanosti delu pa je mlade glasbenike uvajal v skrivnosti komorne in orkestralne igre. Prav na Ptuju je dokončal nekaj zvezkov lastne violinske šole, po kateri so se uspešno izobraževali številni slovenski violinski talenti.

Čeprav se je Skalar z goslarstvom resneje spoprijel že v zgodnjih tridesetih letih 20. stoletja, se je s tem intenzivneje ukvarjal šele v zadnjih dveh desetletjih življenja, ko ni bil več dejaven učitelj. Celoten opus mojstra Skalarja obsega več kot 230 glasbil. Njegovo goslarsko delo je bilo deležno priznanja v sedemdesetih letih, ko je sodeloval na različnih natečajih za godala in bil trikrat nagrajen s prestižno nagrado v Cremoni in v Poznanu.