Četrtek,
6. 3. 2008,
20.15

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 6. 3. 2008, 20.15

8 let, 7 mesecev

Na Metelkovi odprli razstavo o Trubarjevem življenju in delu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V novi stavbi Narodnega muzeja Slovenije na Metelkovi so nocoj odprli razstavo Primož Trubar (1508-1586).

"Trubar je s svojim delom postavil temelje, na katerih se je skozi stoletja razvijala slovenska kulturna identiteta, ki je danes eden od bistvenih konstitutivnih elementov slovenske države," je dejal minister za kulturo Vasko Simoniti. Simoniti je spomnil, da Trubarjev prvotni namen ni bil oblikovanje zametkov slovenske kulturne identitete. Kot reformator je želel le, da bi se ljudje naučili brati Sveto pismo v slovenskem jeziku, da bi lahko bili sami svobodno in brez posrednikov v stiku z božjo besedo, je pojasnil in dodal: "Ta svoboda in pravica sta imeli daljnosežne posledice za bodočo zgodovino Trubarjevega ljudstva".

Program številnih prireditev ob 500-letnici rojstva Primoža Trubarja po besedah Simonitija "ni samo počastitev tega moža, temveč tudi zgled in opora za vse, ki z delom skušamo presegati zmeraj pretesni okvir vsakodnevne pragme". "Pri tem bomo morda uspešnejši tudi zato, ker zavest o nas samih in nujnost, da usodo jemljemo v svoje roke, nista današnji pomislek, ampak sta stari pol tisočletja," je še dejal.

Primož Trubar - oče knjige in slovenskega knjižnega jezika Razstavo sta pripravila muzejska svetovalka Maja Žvanut in arhitekt Marijan Rafael Loboda. Široka javnost Trubarja dojema predvsem kot očeta knjige in slovenskega knjižnega jezika. Žvanutova je dejala, da so raziskovalci njegovega življenja in dela odkrili, da je bil Trubar realist ter močna osebnost, samonikle narave in organizatorskega duha.

Na razstavi okoli 150 eksponatov Na razstavi o Trubarjevem življenju in delu je okoli 150 eksponatov. Najdragocenejši je edini ohranjeni izvod Trubarjeve knjige Cerkovna ordninga, ki so jo za razstavo pridobili iz Vatikanske knjižnice. Trubar je Cerkovno ordningo napisal leta 1564. Za Slovence je pomembna predvsem zato, ker je prvi pravni tekst v slovenščini. Z njo je Trubar pokazal, da je slovenščina sposobna tudi strokovnih tekstov. V Ljubljani bo na ogled do 6. maja.

Razstava orisuje postaje njegovega življenja in njegovo osebnost Razstava bo sicer odprta do konca leta. Prek Trubarjevih pisem in predgovorov h knjigam orisuje postaje njegovega življenja, njegovo osebnost in mentaliteto okolja, ki je njegovo delo navdihovalo in podpiralo. Tik ob ordningi je razstavljena knjiga, v kateri sta povezana dva naslova - Dalmatinov prevod Lepih krščanskih molitev in pesmarica s pesmimi več protestanskih piscev.

Ob dosežkih slovenske reformacije v književnosti razstava predstavlja tudi dosežke v likovni umetnosti in glasbi. Na odprtju, ki se ga je udeležil tudi predsednik države Danilo Türk, je duh Trubarjevega časa za nekaj trenutkov tudi resnično zaživel z nastopom ansambla za staro glasbo Capella Carniola.

V novem delu Narodnega muzeja prostor našlo 63.000 predmetov V novih prostorih Narodnega muzeja je prostor našlo okoli 63.000 predmetov, ki so bili doslej shranjeni po zasilnih depojih. Direktor muzeja Peter Kos je dejal, da bo bogastvo predmetov in stilov od jeseni dostopen javnosti v zgornjih prostorih muzeja, v spodnjih pa bodo gostovale občasne razstave.