Torek, 10. 7. 2012, 13.09
8 let, 8 mesecev
Na Dunaju razstava o razmerju med modo in umetnostjo
Razstava se osredotoča na razmerje med modo, oblačenjem in umetnostjo od modernizma do danes. Modo razume kot pomemben element umetniškega ustvarjanja, še posebej od sredine 60. let prejšnjega stoletja, ko je ta zavzela osrednjo vlogo v delih umetnikov, kot so Ellsworth Kelly, Cindy Sherman, Niki de Saint Phalle in Daniel Buren.
V jeziku modernizma je imela moda pomembno vlogo, v zgodnjem 20. stoletju je postala del formalnega besedišča avantgarde, z njo pa so se ukvarjali tudi futuristi in nadrealisti.
Na moč in pomen mode v razmerju do širšega pojmovanja umetnosti je opozoril že teoretik Walter Benjamin, ki je trdil, da ima ta čut za aktualno in da je "tigrov skok v preteklost".
Benjamin tako modi ni pripisoval le revolucionarnega pomena, ampak celo primat nad umetnostjo. Ustvarjalnost oblačenja govori o perfekciji, ki je mogoča le s svojim nasprotjem, individualne zareze in spremembe pa so lahko storjene samo z imitacijami. Moda je govor o oblačenju skozi oblačenje. In kot še pravi Benjamin: "Moda je umetnost, oblačenje pa je del vsakdanjika."
Razstava je nastala pod kuratorsko taktirko Susanne Neuburger v sodelovanju z Barbaro Rüdiger in je del projekta Modno poletje v dunajski Muzejski četrti (MuseumsQuartier).