Nedelja, 24. 2. 2008, 7.40
8 let, 7 mesecev
Na Dunaju na ogled zakladi kitajske umetnosti
Razstava 120 eksponatov neprecenljive vrednosti bo na ogled do 13. maja. Zbirka Narodnega muzeja v Taipeiju (National Palace Museum) izvira iz tisočletne tradicije zbiranja umetniških del na kitajskem cesarskem dvoru. Zbirka je preživela menjave številnih dinastij, tuje osvajalce in vojne, njeni začetki pa segajo v dinastijo Song (960-1279). Ohranjanje kulturne dediščine je bila ena glavnih nalog "nebeškega mandata" kitajskih cesarjev.
Zbiranje umetniških del je vrhunec doseglo v dinastiji Qing (1644-1911). Najbolj zagret pri tem je bil cesar Qianlong, ki je vladal od leta 1736 do leta 1795) in ki velja za enega največjih zbirateljev vseh časov. Ta dragoceni zaklad je danes del zbirke Narodnega muzeja v Taipeiju, ki je bil ustanovljen leta 1925, danes pa hrani več kot 650.000 eksponatov, s čimer se uvršča med največje muzeje na svetu, so zapisali v dunajskem muzeju, kjer bo približno 120 eksponatov iz te izjemne zbirke - približno tretjina jih še nikoli ni bila razstavljena v tujini - za široko javnost na ogled od torka, 26. februarja.
Izjemen pogled v umetnost ene najstarejših civilizacij
Starodavne obredne posode iz žada in brona, najimenitnejši eksponati iz slovite zbirke keramike in porcelana, dragoceni lakirani in stekleni predmeti, predmeti iz zlata, rezbarije iz slonove kosti in bambusa, umetniška dela najslavnejših kitajskih mojstrov kaligrafije in slikarstva ter izbrana dela iz muzejske zbirke dragocenih knjig in dokumentov bodo obiskovalcem ponudili izjemen vpogled v umetnost ene najstarejših civilizacij na svetu, še vabijo gostitelji razstave.