Četrtek,
13. 11. 2008,
14.29

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 13. 11. 2008, 14.29

9 let, 2 meseca

Mladinska knjiga: trije novi kondorji in en klasik kondorja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pri Mladinski knjigi so v zbirki Kondor izšle antologija erotične poezije, proze Franja Frančiča in knjiga Včerajšnji svet Stefana Zweiga ter izbrana proza Srečka Kosovela v zbirki Klasiki kondorja.

Pesmi za prvo slovensko antologijo erotične poezije V tebi se razraščam, pod naslovom Kam se skrijejo metulji pred dežjem, je izbrala Alojzija Zupan Sosič. Kot je povedala na današnji predstavitvi, so bile erotične pesmi vedno potisnjene ob stran, sedaj pa je nastopila ugodna klima za takšno antologijo, saj je erotika postala ena od osrednjih tem v slovenski literaturi. Pesmi je izbirala po dveh kriterijih. Prvi je bil prisotnost erotične ali erotizirane pesmi in drugi literarna kvaliteta, je pojasnila. Kot je dejala, je pri tem pazila, da je izbor pesmi tudi številčno uravnotežen. Tako je pri avtorjih, ki se posvečajo pretežno erotičnim pesmim, v antologijo vključila po štiri pesmi, pri tistih, ki se jim posvečajo le občasno, pa po eno ali dve.

V antologiji 200 pesmi

V antologiji je objavljenih okrog 200 pesmi. Prva slovenska erotična pesem Popevka vu listu poslana avtorja Štefana Modrinjaka je nastala pred letom 1813, letnico 2007 pa nosita pesmi Franja Frančiča Meseno spoznanje in Ogledalo laže. Časovna razdalja med prvo in zadnjo objavljeno pesmijo tako obsega 194 let, v literarnozgodovinskem smislu pa ponuja pestro sosledje in vzporedje različnih literarnih smeri, obdobij, stilov in poetik, je Zupan-Sosičeva zapisala v spremni besedi.

Pri Frančičevih knjigah grez a temo obstranstva in izključenosti iz družbe Izbor kratke proze Franja Frančiča je opravil Josip Osti. Urednik zbirke Aleš Berger je Frančiča označil kot zelo plodovitega avtorja s 45 knjižnimi izdajami doslej, ki pa v očeh kritike živi kot obstranec, kot nekdo, ki piše vedno o isti temi. Osti je izbor opravil iz desetih Frančičevih knjig, od Egotripa iz leta 1984 do knjige Trkaj, trkaj na nebeška vrata iz leta 2007. Izbor po Bergerjevih besedah kaže, da gre resda pri vseh knjigah za temo obstranstva, izključenosti iz družbe, ki jo Frančič variira včasih v bolj lirično in drugič v bolj naturalistično smer, po drugi strani pa bo, tako Berger, Frančiča potrdil kot kvalitetnega avtorja.

Avtobiografija Včerajšnji svet je v prevodu Angele Vode prvič izšla že leta 1958

Avtobiografija Včerajšnji svet, ki jo je avstrijski pisatelj Stefan Zweig napisal že v izgnanstvu, je v prevodu Angele Vode v slovenščini prvič izšla leta 1958 pri Cankarjevi založbi. Za novo izdajo v zbirki Kondor je prevod Vodetove pregledala in posodobila Amalija Maček. Kot je pojasnila, je bilo potrebnih le nekaj manjših slogovnih in vsebinskih popravkov, sicer pa je po njenih besedah Vodetova v svojem prevodu lepo ujela Zweigov jezik, ki je v tem primeru zelo nostalgičen, saj je Zweig knjigo pisal v izgnanstvu in gre v njej pravzaprav za spomine. Knjigo dopolnjuje besedilo Alenke Puhar, poznavalke življenja Angele Vode, z naslovom V polmraku prevajalskega kluba.

Knjiga Srečka Kosovela je tridelna

Izbor za knjigo izbrane proze Srečka Kosovela je opravil Ludwig Hartinger. Knjiga je tridelna. V prvem delu so natisnjene Kosovelove pesmi v prozi v enakem obsegu in istem vrstnem redu, kot jih je objavil Anton Ocvirk v drugi knjigi Zbranega dela. Drugi del prinaša izbor črtic, ki so bile prav tako objavljene v Zbranem delu. V tretjem delu knjiga prinaša izbor doslej neobjavljenih proznih besedil in fragmentov iz rokopisne zapuščine, ki jo hrani Narodna in univerzitetna knjižnica v Ljubljani. Ker gre za manj znani del Kosovelovega ustvarjanja, naslovnico knjige krasi manj običajna fotografija Srečka Kosovela iz leta 1925, je povedal Berger.