V Stolpu Škrlovec bo ta konec tedna premierno nastopila Marlene Dietrich. Ne ena, temveč kar dve. Darja Reichman kot temačna resignirana in Vesna Pernarčič kot koketna in živahna Marlene Dietrich.
Komorno-kabaretna predstava z naslovom Marlene Dietrich je že četrta premiera Prešernovega gledališča Kranj (PGK) v letošnji sezoni. Ta konec tedna jim bo s premiero uspelo ubiti kar dve muhi na en mah. Krst bo doživelo besedilo Nebojše Popa Tasića, prav tako pa tudi novo prizorišče kranjskega gledališča, prenovljeni Stolp Škrlovec, ki ga je Mestna občina Kranj obnovila s pomočjo evropskih in državnih sredstev, kranjskemu gledališču pa dodelila v upravljanje.
Režiser: To je zgolj vaja
Posebna čast in privilegiran občutek je, če imaš priložnost pokukati v zaodrje nastajanja predstave. Ko te režiser (Primož Ekart) že vnaprej opozori, da je to zgolj vaja, da so igralci brez maske, da postavitev luči še ni povsem izpiljena in oh in sploh, ne pričakuješ preveč. A ravno zato dobiš še toliko več.
Predstava Marlene Dietrich, ki je nastala na predlog umetniške vodje PGK-ja Marinke Poštrak in sovpada z 20. obletnico smrti Marlene Dietrich, je nastajala dva meseca. Dogajanje je postavljeno v garderobne prostore in se na koncu preseli na koncertni oder. V prvotnem besedilu Nebojše Popa Tasića se je celotna zgodba dogajala v stanovanju, pred gledalcem pa bi se predstavila stara in mlada Marlene. A kot je za Planet Siol.net povedala dramaturginja Simona Hamar, so se med nastajanjem predstave odločili za bistveno konceptualno spremembo. "Odločili smo se, da predstavimo tisto, kar se dogaja v zaodrju, občinstvo pa postavimo v položaj voajerjev, ki lahko spremljajo, kaj se dogaja v garderobi, s kakšnimi travmami, samoizpraševanji in tremo se spoprijema zvezda."
Zakaj dve Marlene Dietrich?
Zakaj bosta vlogo ene najbolj enigmatičnih žensk prve polovice prejšnjega stoletja, filmske igralke, pevke in goreče nasprotnice Hitlerja ter nacizma Marlene Dietrich, odigrali dve igralki, Jelka Reichman in Vesna Pernarčič? "Zadali smo si, da obe igralki istočasno postavimo na oder," pojasnjuje Hamarjeva. "Darja tako igra temnejši pol osebe, Vesna pa bolj vesel, koketen in živahnejši del, ki pa se spojita na povsem organski način," je dodala in izpostavila, da takšna razcepljenost ni značilna le za zvezde, ampak konec koncev velja za vsakogar izmed nas.
Ena končuje kariero, druga uživa v zabavništvu (in to tudi jasno pokaže)
"Poskušali smo ustvariti Marlene v dveh časovnih obdobjih," je odločitev pojasnila Vesna Pernarčič, ki v predstavi upodablja tisto bolj koketno plat Marlene Dietrich. "Glede na besedilo Nebojše Popa Tasića naj bi v predstavi nastopili mlada in stara Marlene, čemur pa smo se želeli izogniti – navsezadnje sva si z Darjo blizu po letih – in se bolj osredotočiti na razliko v izkušnjah. Darja tako igra temno Marlene, ki že končuje svojo kariero, jaz pa tisto, ki še ima veselje do petja in zabavništva in na tem gradili. Moj lik je bolj podoba javne Marlene, obraz, ki ga je kazala občinstvu, Darjin lik pa je bolj notranji." Vesna Pernarčič v drugem delu predstave iz garderobe prestopi na drugo stran, na oder, kjer v razkošni zlati obleki in krznenem belem plašču, ki je delo kostumografa Alana Hranitelja, izvede vsem dobro znan glasbeni repertoar. Na klavirju jo spremlja pianist Joži Šalej oziroma Davor Herceg kot njegova alternacija, zanimivo pa je, da so bile vse skladbe na novo prevedene.
Darja Reichman, kot že rečeno, igra Marlene, kakršne javnost ne pozna. "Moja Marlene je Marlene v nekem starejšem obdobju, ko je že ogromno doživela in je že povsem resignirana. Igram njen intimni del, obraz, ki ga pred občinstvom ni kazala. Čeprav je o njej napisanih več kot 50 biografij, pa je večino tega, kar se je o njej pisalo, da je torej vlačuga, nimfomanka, biseksualka, zanikala," pravi Reichmanova in skrivnostno sklene: "No, nekaj je najbrž le bilo na tem."
Miha Rodman kor Bernard, človek, pred katerim si je Dietrichova lahko snela masko
Tretjo vlogo v predstavi igra najmlajši član Prešernovega gledališča, 26-letni Miha Rodman (podrobneje ga bomo predstavili v ponedeljkovi rubriki Profil), ki se je vživel v vlogo Bernarda, osebnega asistenta, garderoberja in prijatelja Marlene Dietrich. "Igram vlogo fanta, ki je bil več let njen spremljevalec, garderober in njen najboljši prijatelj. Prikazali smo ga kot homoseksualca, s čimer smo lahko dosegli večjo intimnost med njima, pred njim si je Marlene končno lahko snela masko."
Mirjam Drnovšček, direktorica PGK-ja: V predstavo verjamem
"Zanimanje za predstavo je že zdaj ogromno in verjamem, da bo po premieri še večje. V predstavo verjamem," je o svojih pričakovanjih odkrito spregovorila direktorica PGK-ja Mirjam Drnovšček. "Vsak ima v glavi neko svojo Marlene, mislim pa, da je ta razdvojena Marlene, ki bo prikazana v sami igri, to, kar je ona dejansko bila."