Petek,
7. 11. 2008,
9.59

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 7. 11. 2008, 9.59

9 let, 2 meseca

Ljubljanski oktet bo obeležil 35-letnico delovanja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ljubljanski oktet bo ob 35-letnici delovanja v soboto, 8. novembra, v Slovenski filharmoniji izvedel koncert.

Član okteta Damjan Švara je povedal, da so v svojem obstoju izvedli več kot petdeset novitet slovenskih skladateljev, ki so jih le ti bodisi posvetili oktetu ali pa so bile skladbe zaradi svoje zahtevnosti do tedaj neizvedene. Po Švarovem mnenju so slovenski skladatelji "s tem pokazali, da lahko zaupajo svoja dela ansamblu, ki se je z leti znal spoprijeti tudi z najtršimi orehi v slovenski vokalni glasbi".

"Od prvotne zasedbe, ki je pričela z resnim koncertnim delovanjem, so še štirje člani," je pojasnil Švara. Od preostalih štirih sta dva s stažem že preko 30 let, eden preko 10 let, najmlajši pa se jim je po Švarovih besedah pridružil pred tremi leti. "Za vrhunske oktete je vsaka menjava izredno težka, ne samo zaradi obširnega in zahtevnega repertoarja skupine, temveč tudi zaradi medsebojnega občutka in prilagajanja," je poudaril Švara.

Ljubljanski oktet danes sestavljajo Igor Smolić in Sebastjan Savnik (1. tenor), Anton Anžlovar in Janez Drašler (2. tenor), Damjan Švara in Boris Bobek (bariton) ter Aleš Lajovic in Gregor Habjanič (bas).

Najljubše so jim slovenske ljudske in umetne pesmi

Na vprašanje, katere pesmi so pevcem okteta najljubše, je Švara odgovoril, da so to "vsekakor slovenske ljudske in umetne pesmi". Kljub temu, da repertoar obsega tudi dela svetovnih klasičnih skladateljev, je "Ljubljanski oktet poznan po izrednih interpretacijah slovenske romantike in ljudske pesmi", je poudaril Švara.

Za slavnostni koncert so pripravili reprizo svojega celovečernega koncerta iz leta 1976. S tem se je oktet želel ob praznovanju vrniti k svojim koreninam in publiki ponuditi v presojo, "ali je pri oktetu še čutiti kaj mladostnega pevskega žara iz njegovih začetkov", so ob jubileju zapisali v oktetu.

Program bo zajel priredbe slovenskih ljudskih pesmi in izbor umetnih pesmi, med njimi Josepha Haydna, Uroša Lajovica in Rada Simonitija. Ob jubileju pa so pripravili tudi dvojno zgoščenko s skoraj 50 skladbami z naslovom Ljubljanski oktet - 35 let, na kateri so posnetki iz štirih velikih plošč iz obdobja med letoma 1976 in 1981 in štirih zgoščenk, izdanih med letoma 1984 in 1999.

Oktet ustanovljen leta 1972 Ljubljanski oktet je bil ustanovljen leta 1972 v vrstah Akademskega pevskega zbora Tone Tomšič iz Ljubljane z imenom Študentski oktet. Leta 1979 se je preimenoval v Ljubljanski oktet. Prejel je številna priznanja in nagrade, med njimi tudi najvišje priznanje na področju vokalne glasbe v Sloveniji - Gallusovo plaketo.

Gostoval je na koncertnih odrih v številnih evropskih državah, državah nekdanje Sovjetske zveze, Kanadi, ZDA, Avstraliji, na Kitajskem in v Tibetu ter tako v svojo kroniko zabeležil več kot tisoč koncertov. Umetniški vodja okteta je od leta 1981 Igor Švara, ki je tudi stalni dirigent Opere in baleta SNG Ljubljana.