Četrtek,
19. 3. 2009,
19.01

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 19. 3. 2009, 19.01

9 let, 1 mesec

Laibach ustvarja projekt Volkswagner

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Skupina Laibach skupaj s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija ustvarja nov glasbeni projekt Volkswagner, ki bo vrgel novo luč na nemškega skladatelja Richarda Wagnerja.

S projektom Volkswagner bodo skušali dokazati, da se v delu Wagnerja skrivajo zametki modernizma, ki je 20. stoletje pripeljal do raznovrstnih eksperimentov. Izvedli ga bodo 18. aprila v Cankarjevem domu. "Wagner je bil naša dolgoletna želja" Skupino Laibach zanimajo projekti, ki izstopajo iz ustaljenih praks in žanrov. "Wagner je bil naša dolgoletna želja, konstantno so nas nagovarjali, da bi se ga lotili," je povedal član zasedbe Ivan Novak.

Laibach bolj kot glasba zanima ideologija Za enega najbolj kontroverznih glasbenih ustvarjalcev so se odločili iz več razlogov, "a verjetno še najmanj zaradi same glasbe, ki je pri Wagnerju sicer bistvena, a mogoče ne najbolj bistvena". Bolj jih zanima ideologija. Opozoriti želijo na njegovo "fatalno vlogo", ki jo je v 20. stoletju igral prek Tretjega rajha in Adolfa Hitlerja - znano je, da je bil nemški diktator dobesedno obseden z Wagnerjem. "Nas zanima, kaj bi bilo, če bi bilo drugače," je dejal Novak.

Novak napovedal veliko mero improvizacije Kaj si poslušalci lahko obetajo, še ni znal povedati, kajti projekt še nastaja, napovedal pa je veliko mero improvizacije. Dobršen del zaslug za to gre verjetno pripisati tudi jazzovskemu (po)ustvarjalcu Izidorju Leitingerju, ki so si ga izbrali za aranžerja in dirigenta.

Do Wagnerja z jazzovskim pristopom Wagner je po Novakovih besedah močno vplival na jazzovske glasbenike ne glede na to, da je Tretji rajh prepovedal jazz, zato bodo poleg že omenjenega skušali dokazati tudi, da je bil zametek modernizma v njem odločilen za razvoj sodobne forme, ki so jo razvijali predvsem jazzovski glasbeniki od povojnega obdobja naprej. Wagner bo po Novakovih napovedih "obdelan v tem tonu", z jazzovskim nabojem.

Za projekt se že zanimajo v Pragi Na novinarsko vprašanje, katera Wagnerjeva dela bodo podlaga projektu, je Novak odgovoril, da "niso bili tako precizni" pri izboru skladb oziroma motivov, kot v primeru prejšnjega projekta Laibachkunstderfuge, katerega iztočnica je bila Bachova Umetnost fuge. Vzeli so sicer uverturo v Tannhäuserja, Siegfriedovo Idilo in Ježo Valkir, vendar "brez kakšnega posebnega ključa". Čeprav še ni končan, pa se zanj že zanimajo v Pragi, kjer imajo zveste poslušalce.

Laibach in simfoniki sodelovali že leta 1997 Skupina je s simfoničnim orkestrom že sodelovala leta 1997, tedaj s Slovensko filharmonijo. Radijski simfoniki, ki so podobnih crossover "izletov" vajeni že od "krsta" s Siddharto leta 2003, se po besedah njihovega predstavnika Borisa Renerja dobro zavedajo, da bo to pomembna kombinacija, ki jim lahko omogoči udejstvovanje v tujini precej bolj kot s kakršnim koli klasičnim repertoarjem.

Nakup vstopnic bo tudi donacija za dobrodelne namene Volkswagner je podprla Skupina KD Group, ki bo z njim obeležila petnajstletnico obstoja. Ob tej priložnosti bo 15 evrov od vsake prodane vstopnice podarila v dobrodelne namene.