Nedelja,
16. 3. 2008,
14.02

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 16. 3. 2008, 14.02

8 let, 7 mesecev

Kranjski grad Khiselstein bo postal središče kulture

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ena osrednjih znamenitosti mestnega jedra Kranja - Grad Khiselstein z grajskim vrtom bo v temeljiti prenovi postal uporabnejše prizorišče za različne kulturne dogodke

Prenova gradu se bo začela septembra in končala v letu dni. Grad bo deloval kot eden nosilcev življenja v starem delu mesta, so prepričani snovalci prenove na kranjski mestni občini. Župan Perne računa, da bodo ulovili roke prenove Prva faza prenove območja gradu Khiselstein se je s statično sanacijo mestnega obzidja začela že leta 2006, vendar so dela zaradi zahtevnosti in vzporednih arheoloških izkopavanj potekala izredno počasi, načrte sanacije pa je bilo potrebno nenehno spreminjati in dopolnjevati. Osrednji del obnove kompleksa s samo prenovo gradu pa naj bi se začel letošnjo jesen. "Sedaj je v pripravi dokumentacija, računam pa, da bomo čim prej začeli tudi z deli in da bomo ulovili roke, ki jih moramo spoštovati tudi za pridobitev evropskih sredstev," je povedal kranjski župan Damijan Perne.

Sedem milijonov evrov vreden projekt

Drugi največji projekt osrednje gorenjske občine, takoj za ureditvijo knjižnice, bo predvidoma stal skoraj sedem milijonov evrov. Od tega je občina uspela iz evropskega sklada za regionalni razvoj pridobiti 2,8 milijona evrov, preostanek pa bodo zagotovili v proračunih za to in prihodnje leto. Samo za študije v Kranju namenjajo kar 582.000 evrov, saj gre za zelo obsežen, velik in pogumen projekt. "Kranju bo dal neko novo vsebino in bo reševal veliko težav na področju kulture, ki ji manjka prireditvenega prostora," je dejal kranjski podžupan Igor Velov.

Revitalizacija starega mestnega jedra Grad Khiselstein naj bi po obnovi postal bogat prireditveno turistični kompleks, ki bi lahko v gorenjsko prestolnico vnesel več življenja. Cilj ureditve gradu, Lovskega dvorca, grajske pristave s poznoantičnimi grajskimi delavnicami, grajskega dvorišča in vrta, mestnega obzidja, Kndlovega vrta ter komunikacijskih povezav, je namreč prav revitalizacija starega mestnega jedra. Večnamenski kulturni prostor, v katerem je predviden tudi oder s pomično streho, bo deloval kot impulz razvoja na področju kulture v samem mestnem jedru in bo postal točka srečanj lokalnega prebivalstva, so prepričani na občini.

Prenova gradu pomembna tudi za Gorenjski muzej

Tudi direktorica Gorenjskega muzeja, ki ima svoje prostore prav v gradu Khiselstein, Barbara Ravnik Toman obnovi, ki bo zaustavila nadaljnjo degradacijo kulturne dediščine, pripisuje velik pomen. Pomembna je tudi za sam muzej, ki se bo preselil v prenovljene prostore in odprl novo stalno razstavo o razvoju Gorenjske od poselitve naprej. Kot je pojasnila Ravnik Tomanova, bo razstava najverjetneje odprta šele leta 2010. Obnova gradu naj bi bila namreč končana septembra 2009, še nekaj mesecev pa bo trajala priprava in razporeditev razstavnega materiala.

Obnova bo od Gorenjskega muzeja terjala precej prilagajanja. Trenutno obstajajo tri možnosti, kam se bo sedež muzeja v času enoletne prenove preselil. "Najbolje bi bilo, da bi najprej obnovili tistega od treh objektov v kompleksu, v katerega se bomo mi preselili, tako bi se morali seliti le enkrat," je pojasnila Ravnik Tomanova, a hkrati dodala, da bo to odvisno od projektanta in izvajalca del.

Sočasna obnova ulic mestnega jedra

Sočasno bo v Kranju potekala tudi obnova ulic mestnega jedra, za katero bodo v prvi fazi v tem in prihodnjem letu za ureditev Tomšičeve in Tavčarjeve ulice namenili 1,6 milijona evrov, od katerih je več kot polovico sredstev občina prav tako uspela pridobiti iz evropskih skladov. Druga faza, ki bo najbolj intenzivna v letih 2010 in 2011, pa bo terjala od občine še dodatnega 3,8 milijona evrov.

Ko bodo načrti občine izpolnjeni, bo Khiselstein znova pridobil svoj nekdanji blišč, s katerim bo predstavljal vso zgodovino starega mesta. Objekt v svojih temeljih skriva ostanke antičnega obzidja in obrambnih naprav iz petega do šestega stoletja. Skozi stoletja je stavbno telo raslo v širino, dolžino in višino od utrdbenega palacija Ortenburških na sredini 13. stoletja do renesančne mestne palače družine Khisel v 16. stoletju. Najnovejši je dvoriščni trakt z arkadnimi hodniki, ki je nastal s prezidavami v 18. in 19. stoletju. Leta 1952 je bila stavba prezidana še po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika, zaradi monumentalnosti fasade, ki je poudarjena z arkadami, pa sodi med najpomembnejše sodobne arhitekturne posege v Kranju.