Sreda,
3. 4. 2013,
13.23

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 3. 4. 2013, 13.23

9 let, 1 mesec

Je Hobita navdihnila zgodba o uročenem rimskem prstanu?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ste vedeli, da je J. R. R. Tolkien pred začetkom pisanja romana Hobit in fantazijske trilogije Gospodar prstanov kar dve leti posvetil intenzivnemu raziskovanju legende o uročenem rimskem prstanu?

Strokovnjaki ugotavljajo, da je znamenitega očeta fantazijske trilogije Gospodar prstanov J. R. R. Tolkiena prav ta legenda navdihnila za snovanje zgodbe o znanstvenofantastičnih avanturah Bilba Bisagina.

Rimski prstan ali prstan Mogote? Domnevno uročeni rimski prstan si bodo Tolkienovi oboževalci lahko ogledali na posebni razstavi v zgodovinskem dvorcu The Vyne v Hampshierju na jugu Anglije, ki bo odprla tudi vprašanje, ali sta uročeni rimski prstan in prstan Mogote iz trilogije Gospodar prstanov ena in ista dragocenost.

Dave Green, upravljavec posestva, na katerem je dvorec, je prepričan, da Tolkien svojih najuspešnejših del brez obstoja rimskega prstana sploh ne bi napisal. "Glede na to, da je služboval kot profesor anglosaščine na univerzi Oxford, je bil Tolkien zagotovo seznanjen z legendo o ukletem prstanu. Dve leti pred začetkom pisanja romana Hobit je intenzivno raziskoval podrobnosti te legende," ugotavlja Green.

Rimski prstan je bil prvotno last družine Chute, ki je bila znana po svojem političnem angažmaju in zbirateljstvu, na posestvu pa je ostal vse do leta 1930, ko je skupaj z vilo prešel pod okrilje ene od humanitarnih organizacij. Po poročanju britanskega časopisa Guardian je prstan leta 1785 na področju Silchestra na jugu Anglije – ta je vse od 7. stoletja našega štetja dalje, odkar so Rimljani zapustili britanska tla, neposeljen – našel nek kmetovalec in ga prodal družini Chute.

Neobičajno širok prstan je izdelan iz čistega zlata, tehta 12 gramov, krasi pa ga vgravirana slika glave z diademom ter pripis "Senicijan dobro živi ob Bogu".

Zanimivo je, da se je več stoletij pozneje v Gloucestershirerju, 160 kilometrov oddaljenem od najdišča prstana, na mestu nekdanjega rimskega templja, posvečenega bogu Nodensu, zložila še ena kockica v mozaiku. Raziskovalci so namreč naleteli na rimsko tablico, na kateri je zapisano, da Rimljan Silvijan obvešča boga Nodensa, da so mu ukradli prstan. Pripisan pa je tudi urok: "Bog daj, da bi bil tisti, ki nosi ime Senicijan, slabega zdravja, vse dokler prstana ne vrne nazaj v Nodensov hram!"

Leta 1929 je arheolog Mortimer Viler prepoznal povezavo med sporočilom na tablici in napisom na uročenem rimskem prstanu, za mnenje pa povprašal tudi Tolkiena, ki se je takrat ukvarjal z etimološkim pomenom imena Nodens in je bil redni obiskovalec nekdanjega svetišča. Tako je Tolkienova povezava s famoznim prstanom več kot verjetna.

Rimski prstan bo na ogled od 9. aprila 2013, obiskovalci razstave pa se bodo v anketi lahko opredelili, ali verjamejo, da zrejo v izvirni Bilbov ali "zgolj" rimski prstan.