Torek,
26. 2. 2008,
16.34

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 26. 2. 2008, 16.34

8 let, 7 mesecev

Festival Egipt s prvo egipčansko razstavo v Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Že skoraj mesec je, odkar se je v Cankarjevem domu začel festival tuje kulture, letos posvečen Egiptu, toda glavnina dogodkov se bo zvrstila v marcu in aprilu.

Osrednji kulturni hram je še posebej ponosen na veliko razstavo Faraonska renesansa, ki jo bodo odprli 4. marca. To bo namreč prva egipčanska razstava v Sloveniji. Italijanski egiptolog Francesco Tiradritti je razstavo zasnoval znanstveno, a hkrati za širšo javnost, izbral pa si je eno najzahtevnejših tem v egiptologiji - obravnavo arhaizmov in pomena zgodovine v starem Egiptu, je na današnji predstavitvi za novinarje poudarila vodja razstavnega programa v CD Nina Pirnat Spahić. Predstavljena bodo tudi klasična obdobja Egipčanov Razstava Faraonska renesansa bo obsegala čas od začetka 7. do sredine 6. stoletja pr.n.št, poleg faraonske renesanse pa bodo predstavljena tudi klasična obdobja egipčanske zgodovine (Staro, Srednje in Novo kraljestvo). Ob razstavi bosta izšla kataloga v slovenskem in angleškem jeziku.

Eksponati iz najpomembnejših evropskih muzejev Generalni direktor CD Mitja Rotovnik ni mogel skriti vznemirjenja nad tem, "kako iz največjih muzejev vozijo faraone v Cankarjev dom". Na razstavi bo namreč na ogled 140 eksponatov iz najpomembnejših evropskih muzejev: londonskega Britanskega muzeja, pariškega Louvra, dunajskega Umetnostnozgodovinskega muzeja, egipčanskih muzejev v Berlinu, Münchnu in Firencah ter muzejev iz sosednjih držav: tržaškega Mestnega muzeja za zgodovino in umetnost, budimpeštanskega Muzeja lepih umetnosti in zagrebškega Arheološkega muzeja.

Nekaj razstavljenih del bo tudi iz zasebne zbirke zbiratelja Giuseppeja Sinopolija in iz zbirke avstrijskega konzula v Egiptu Antona Lavrina, je povedal avtor razstave. Kot najpomembnejšo "pridobitev" pa je Tiradritti omenil "kamen iz Palerma", enega ključnih virov za zgodovinsko rekonstrukcijo najstarejših obdobij egipčanske zgodovine, ki doslej še nikoli ni zapustil Palerma od njegovega prihoda v tamkajšnji muzej sredi 19. stoletja.

Razstavo bodo pospremila predavanja Arheološko razstavo, ki bo odprta do 20. julija, bo pospremilo več predavanj, med drugim bo pakistanska egiptologinja Salima Ikram 6. marca spregovorila o mumifikaciji in opremljanju mrtvih za večnost, gradbena inženirka iz Egipta Din Ishak Bakhoum pa bo 20. marca poročala o stanju grobnic v Dolini kraljev.