Ponedeljek, 10. 3. 2008, 14.20
8 let, 7 mesecev
Dunajska opera ob 70. obletnici "Anschlussa" o nacistični preteklosti
Razstavo z naslovom "Dunajska opera in 'Anschluss' - žrtve, krivci in opazovalci" bodo danes odprli v prostorih tega kulturnega bisera avstrijske prestolnice.
Osvetlitev zgodovine slovite zgradbe
Direktor opere Ioan Holender želi s tem dogodkom "osvetliti" zgodovino slovite zgradbe od 12. marca leta 1938, torej od "Anschlussa" oziroma priključitve Avstrije k nacistični Nemčiji pred 70 leti, do konca II. svetovne vojne.
Komaj so zadoneli prvi nemški škornji na velikem dunajskem bulevarju Ring, že je operni vratar obiskovalce pozdravljal s "Heil Hitler". Judovske umetnike, čistilke in drugo osebje judovskega rodu so v nekaj tednih odslovili ali pa so sami zbežali.
Marca sestavljen seznam, aprila Opera že brez vsakega Juda
"Marca so začeli izdelovati črne sezname, aprila pa v Operi ni bilo več nobenega Juda," je v pogovoru za dnevnik Salzburger Nachrichten poudaril zgodovinar Oliver Rathkolb.
Orkester je številne glasbenike sprejel po liniji nacistične stranke, vendar je v njem kljub temu zavladal pragmatičen upor zoper odstranjevanje Judov. Nemški šef orkestra Wilhelm Furtwängler je skušal preprečiti, da bi izključili glasbenike, poročene z Judi, da bi tako zadržal visoko kakovost enega najbolj uglednih orkestrov na svetu.
Mir pa tudi ni pomenil vrnitve v normalne razmere: "Orkester ni težil k temu, da bi ponovno vključil" glasbenike, ki so zbežali, je poudaril Oliver Rathkolb. Vodstvo Opere je tako za več desetletij zabrisalo sledi za svojo nečastno preteklostjo; skrivnost iz 7. nadstropja bodo obiskovalci razstave zdaj lahko odkrivali tja do 30. junija.