Sreda, 27. 2. 2008, 14.12
8 let, 7 mesecev
Dobra meščanska kuhinja s študijo o meščanstvu
Dodal je duhovite uvode in študijo dr. Damjana J. Ovsca o slovenskem meščanstvu.
meščanstvo mogočilo, da so se Slovenci konstituirali kot narod
To je po njenih besedah edina kuharica, v kateri so zbrani samo recepti, ki so jih uporabljali v višjih in srednjih slojih meščanstva v drugi polovici 19. in prvi polovici 20. stoletja na Slovenskem. Približno takrat, leta 1940, je slovensko meščanstvo doseglo svoj vrh, je povedal etnolog Ovsec. Meščanstvo je strahotno dolg proces, je opozoril. "Mi pa s(m)o ga uničili," je potarnal. Meščanstvo je med drugim omogočilo, da so se Slovenci sploh konstituirali kot narod.
Meščanstvo je v kuhi razvilo svojo filozofijo
Je bila meščanska kuhinja zdrava? O tem Kuhar ni dal natančnega odgovora, je pa vsekakor bila svojstvena, prefinjena, preudarna. "Meščanstvo je v kuhi razvilo svojo filozofijo," je dodal. Pri kulinariki meščanstva je imelo pomembno vlogo tudi gostinstvo, kjer se je dogajalo tudi siceršnje družabno življenje. Ovsec je pristavil: Ljubljana je imela leta 1940 kar 495 gostiln in 23 kavarn na okoli 90.000 prebivalcev.
Na vprašanje, kaj je meščanstvo v pozitivnem smislu, dr. Ovsec odgovarja, da to "predstavlja določeno formo, že zdavnaj potrjene vrednote, etiketo in vodilo do načina življenja, izraženo v formuli "kaj se spodobi in kaj ne". Meščan je torej vsekakor človek takta, zraven pa ga bistveno opredeljuje tudi liberalnost.
Dobra meščanska kuhinja, z "dobrimi in uporabnimi recepti", je na voljo v 2500 izvodih, obsega 332 strani.