Sobota,
31. 1. 2009,
7.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 31. 1. 2009, 7.57

8 let, 7 mesecev

Dela impresionista Pierra Bonnarda v New Yorku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Prihodnjih nekaj mesecev bo v newyorškem Metropolitanskem muzeju mogoče občudovati pozna dela francoskega impresionističnega slikarja Pierra Bonnarda.

Na razstavi Pierre Bonnard - pozni interierji, ki so jo odprli v začetku tedna, je na ogled 80 slik, risb in akvarelov, ki jih je umetnik ustvaril v obdobju od leta 1923 do smrti leta 1947.

"Mavrični subjekti" Pierra Bonnarda Bonnard je "bleščeče pozne interierje" ustvaril v rožnati hiši s pogledom na morje v vasici Le Cannet. V svoji spalnici v prvem nadstropju, spremenjeni v atelje, je sobe in predmete, ki so ga obdajali, spremenil v "mavrične subjekte, izjemne v barvi, svetlobi in viziji", so ob razstavi, ki bo odprta do 19. aprila, zapisali v muzeju.

Vznemirjenje v njegovem modernizmu Bonnardove pozne interierje, ki so, kot so še zapisali, "očarljive metafore za celo paleto čustev in občutkov", preveva občutek vznemirjena in ravno ta dela so tista, ki so definirala modernizem v umetnikovem opusu in so pripeljala k prevrednotenju Bonnardove umetnosti v zgodovini likovne umetnosti 20. stoletja.

Pierre Bonnard se je rodil leta 1867. Bil je član skupine umetnikov Nabis, ki je poudarjala preprostost risbe, barvo in dekorativnost. V skupini so bili še Edouard Vuillard, Maurice Denis in drugi. Leta 1910 se je iz Pariza preselil na jug Francije.

Značilne intenzivne barve

Za Bonnarda je značilna uporaba intenzivnih barv. Poznan je predvsem po interierjih in prizorih iz narave, ki jih zaznamuje močna sončna svetloba in v katerih je upodobil člane svoje družine in prijatelje. Več desetletij je bila pogost motiv Bonnardovih slik njegova soproga Martha, ki jo je denimo upodobil, kako sedi za kuhinjsko mizo ali pa kot akt. Naslikal je tudi nekaj avtoportretov in krajin ter veliko tihožitij, večinoma cvetličnih in sadnih.