Petek,
26. 7. 2013,
11.15

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 26. 7. 2013, 11.15

9 let, 2 meseca

Četrtkova nagrada Fotopuba v roke Maše Lancner

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Zmaga na Fotopubu je zame veliko presenečenje, pomeni potrditev mojega dela," je takoj po podelitvi povedala nagrajenka četrtkove nagrade Fotopuba, avtorica zgodbe o cirkusu, Maša Lancner.

V atriju kluba LokalPatriot v Novem mestu so podelili četrtkovo nagrado festivala Fotopub za najboljšo dokumentarno zgodbo. Letošnja dobitnica nagrade je absolventka fotografije v Sežani, sicer Novogoričanka, Maša Lancner. Mednarodno živijo v sestavi umetniškega vodje festivala Klavdija Slubana, Diane Lui, Georgesa Dussauda in Gregoire Eloy je fotografinja prepričala z zgodbo Metamorfoza, poetičnim in svojstvenim prikazom življenja v cirkuški šoli.

Med v tekmovalni izbor uvrščenimi multimedijskimi projekcijami, teh je bilo 14, so žiranti iskali zgodbo, ki ne izpričuje samo moči dogodka, temveč je učinkovit tudi avtorski izraz, je ob podelitvi nagrade izhodišča izbora utemeljil Sluban. Dodal je še, da so v pripovedih iskali to, kar na prvi pogled ni očitno.

Za Planet Siol.net je francoski fotograf slovenskega porekla Klavdij Sluban povedal: "Med prispelimi multimedijami smo jih izbrali 14. Gre za zelo različna dela z raznovrstnimi načini prikaza. Čeprav je v multimedijo vključeno vse, od fotografije, avdia in videa, pa mislim, da je tradicija Fotopuba ukoreninjena v avtorsko fotografijo, ki smo jo z letošnjo žirijo želeli ohraniti. Kot imamo v Franciji dva fotografska festivala, tistega v Arlesu, ki je posvečen bolj avtorski fotografiji, in tistega v Perpignanu, usmerjenega v dokumentarno in novinarsko fotografijo, mislim, da je Fotopub bližje Arlesu. Čeprav so bila nekatera dela, ki so bila prikazana na Četrtkovem večeru, zrela za predvajanje na televiziji, pa smo za zmagovalko izbrali tisto, ki je bližja sami fotografiji. Dela, ki so bila sicer izvrstno multimedijsko izdelana, niso bila povsem izpiljena in so bila na nekaterih mestih šibka, recimo pri selekciji fotografij, medtem ko nas je serija fotografij Maše Lancner močno zadela v celoti. Avtorica je sledila čisti liniji sodobne fotografije in bila pri tem zelo stroga."

Fotografinja pa je žirijo prepričala tudi z izborom subjekta, ki ni bil že na prvi pogled šokanten. Večino predvajanih multimedij je namreč tematiziralo vsebine, ki že same na sebi gledalca neposredno zaznamujejo. Šlo je na primer za problematiziranje prostitutk v Indiji, zgodbo iz Gaze, vplivih jedrske nesreče v Černobilu na zdravje otrok, turških protestih, deklico s cerebralno paralizo in druge. Sluban dodaja: "Avtorji velikokrat ne znajo ločiti, kaj je tisto, kar je močno. Je močno tisto, kar se prikazuje, ali način, na katerega se prikazuje? Lahko tematiziraš vojno in trpeče ljudi ter na tak način pri gledalcu nemudoma zbudiš odziv, medtem pa je, ko sam cirkus ni tako šokanten, frapanten na način, kako je prikazan." O vsebinah, ki so se v multimedijah pojavljale, pa umetniški vodja Fotopuba še pravi, da pozitivnih zgodb skorajda ni bilo, le posamične so se oddaljevale od družbene resničnosti tukaj in zdaj. "Očitno živimo v težkih časih in tako je tudi festival odraz tega stanja," je sklenil.

"Nagrada je veselje in potrditev dela"

Absolventka fotografije v Sežani Maša Lancner pravi, da je zmaga na Fotopubu zanjo "veliko presenečenje, predvsem pa mi pomeni veselje in potrditev mojega dela. Serija fotografij Metamorfoza je nastala v eni od italijanskih cirkuških šol, ki jo odlikuje sodoben pristop do cirkusa, ki nasprotuje vključevanje živali v nastope in poudarja gledališko noto. V šoli sem preživela 14 dni, toliko časa je bilo potrebnega, da so me artisti sprejeli in da jih bližina fotoaparata ni motila."

Prvonagrajenka se bo prihodnje leto predstavila z razstavo na 14. Fotopubu, kot del nagrade je prejela še svetlomer Lumu, denarno nagrado 300 evrov in objavo fotografske serije v avgustovski številki spletne revije doc!magazine.

Izbor za četrtkovo nagrado V končni izbor za četrktovo nagrado so se uvrstile fotografske zgodbe avtoric in avtorjev iz Slovenije, Ukrajine, Finske, Nemčije in Velike Britanije. Med njimi Mstyslaw Chernov Potomci in Vstala Turčija(Ukrajina), Luka Dakskobler Deklica po duši (Slovenija), Polona Ipavec Koline (Slovenija), Martina Korošec Če zamižim, vse izgine (Slovenija), Katja Kremenić Nevarni tokovi (Slovenija), Maša Lancner Metamorfoza (Slovenija), Netta Norro Poiskati pot nazaj domov (Slovenija-Finska), Linka Odom Baza za obrezovanje (Nemčija), Fernanda Prado Zbudi se, ljubezen (Slovenija), Helen Rimell Sestre iz Kamathipure (Združeno kraljestvoa), Nataša Segulin Tihote (Slovenija), Matic Zorman Nevidna frontna črta (Slovenija) in Andrew Youngson Hudičev vrt (Združeno kraljestvo).

Fotopub o odtujenosti Po podelitvi četrtkove nagrade, ki jo je pospremila še otvoritev razstave Izhlaplevanja lanskoletnega prvonagrajenca Simona Changa, se Fotopub v znamenju naslovne teme Odtujenost do 27. julija še nadaljuje.

Udeleženci delavnic, ki jih vodijo Gregorie Eloy, Simone de Greef, Miša Keskenović in Diana Lui, pripravljajo končno projekcijo svojih del. V petkovem programu, 26. julija, pa napovedujejo otvoritev razstave Matica Zormana v kavarni Slon ter predavanje Klavdija Slubana in Jean Christophe Godeta.