Četrtek,
13. 3. 2008,
13.55

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 13. 3. 2008, 13.55

8 let, 7 mesecev

Carmina Slovenica bo predstavila glasbo obeh Amerik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ameriška kultura je zaznamovala že preteklo sezono zbora Carmina Slovenica, sedaj pa je pred pevkami, ki jih vodi Karmina Šilec, nov projekt, v ospredju katerega je prav tako ameriška glasba.

Projekt Americas - Glasba dveh Amerik zajema glasbena dela različnih žanrov, predstavile ga bodo 15. marca v mariborski dvorani Union. Ameriška glasba in številni glasbeni stili, ki so se razvili na njenih tleh, odraža multietničen ustroj njene družbe. Tako je tudi oblikovan program koncerta. Resda so od začetka 20. stoletja predvsem forme popularne glasbe dosegle svetovno popularnost. Rock and roll, country, rhythm and blues, jazz in hip hop so danes zagotovo najbolj mednarodno znani žanri ameriške glasbe.

Velik pomen glasbene tradicije afriških priseljencev

Toda ameriška glasbena kultura sega daleč nazaj v ustvarjanje staroselcev, ki so kot prvi prebivalci Amerik izvajali glasbo. Iz 17. stoletja so priseljenci angleškega, francoskega in španskega porekla prinesli na ameriška tla nove glasbene stile in instrumente, največji vpliv na razvoj glasbe pa so imeli ameriški sužnji. Razvoj številnih zvrsti glasbe, značilnih za Ameriki, je namreč v veliki meri zaznamovala glasbena tradicija afriških priseljencev.

Iz afroameriškega spirituala sta nastala gospel in blues, iz bluesa country & western, iz spirituala so prevzeti tudi nekateri elementi jazza. Tudi atraktivna latinskoameriška glasba z bogatimi ritmi ima svoje glasbene korenine v glasbi afriških priseljencev, ki so jo kot sužnji s seboj prinesli tudi v Južno Ameriko in jo obogateli z glasbenim izrazom tamkajšnjih staroselcev.

Program zajema več tematskih sklopov

Program Americas tako tvori nekaj tematskih sklopov: spiritual, gospel, tradicionalno glasbo staroselcev, latinsko-ameriško glasbo, jazz, dela ameriške umetniške glasbe sodobnega časa ter legendarne skladbe pevcev, kot so Bette Middler, Nat King Cole, Connie Francis, Andrews Sisters. Spored se dotika različnih glasbenih smeri in tako predstavlja širok vpogled v bogato glasbeno dediščino obeh Amerik, so sporočili iz zbora.

Že danes dva zaprta nastopa Carmina Slovenica bo novi projekt v dvorani Union v Mariboru sicer izvedla že danes na dveh zaprtih nastopih. Po sobotnem koncertu pa ga bo izvedla še dvakrat: 20. marca v Murski Soboti in 21. marca v Mežici.

Zbor se je z ameriško glasbeno kulturo intenzivno srečal že lani. Marca 2007 je izvedel glasbeno-scenski projekt minimalistične glasbe CS Light in dela nekaterih najvidnejših sodobnih ameriških skladateljev - Philipa Glassa, Mortona Feldmana in Steva Reicha.

Poleti 2007 je zbor gostil ameriški zbor Piedmont Choirs, s katerim je pripravil mednarodni projekt Attacca z deli ameriških in slovenskih skladateljev ter ga izvedel v Sloveniji, ZDA in na Hrvaškem. Konec lanskega leta pa je gostoval v San Franciscu in Los Angelesu.