Ponedeljek,
2. 4. 2012,
15.05

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 2. 4. 2012, 15.05

8 let, 9 mesecev

Blazno resno o šoli in Grozni Gašper najljubši knjigi slovenskih mladih bralcev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Drugi april, mednarodni dan knjig za otroke, letos posvečen 20-letnici Slovenske sekcije IBBY, je razkril naslova najljubših knjig mladih bralcev - Blazno resno o šoli in Grozni Gašper.

20-letnica Slovenske sekcije IBBY Letošnje praznovanje mednarodnega dneva knjig za otroke zaznamuje 20-letnica Slovenske sekcije IBBY (Mednarodna zveza za mladinsko književnost), ki je na slovensko prizorišče stopila leta 1992 na pobudo Tanje Pogačar, pozneje dolgoletne predsednice sekcije. Ustanovljena v Pionirski knjižnici, enoti Knjižnice Otona Župančiča, danes deluje kot društvo s sedežem v Mestni knjižnici Ljubljana. Poleg prizadevanj, da bi slovenski otroci brali kakovostne knjige, in promocije dobre prevodne mladinske književnosti doma je ena od osrednjih dejavnosti Slovenske sekcije IBBY tudi promocija odličnih slovenskih avtorjev v svetu. Ob tem velja omeniti, da je Ela Peroci, katere 90-letnico rojstva praznujemo letos, dobila več priznanj IBBY.

Nekoč je živela zgodba … "Letošnja poslanica z naslovom Nekoč je živela zgodba, ki so jo pripovedovali po vsem svetu mi je tako všeč, da jo ob vsaki priložnosti berem otrokom in odraslim. Sporoča vse, kar jim želim povedati tudi jaz: vzemite si čas in berite svojim otrokom, poskrbite, da bodo vstopili v svet branja, naredite, da jim bodo dostopna raznovrstna sporočila, pa naj bodo v knjigah oziroma v tiskanih medijih, v obliki e-sporočil, v multimediji. Kajti branje omogoča uhajanje v domišljijske svetove, v vse čase, prostore in dimenzije. Omogoča dostop do izkušenj, modrosti in izročila vsega človeštva, do znanja z različnih področij; omogoča vživljanje v zgodbe drugih ljudi, nekoč in danes, tukaj in drugje. Bralcu branje potrjuje, da pripada človeštvu in vesolju, da je drobec tukaj in zdaj in da obenem pripada večnosti. Branje vrača bralca k samemu sebi. Skupno glasno branje omogoča interaktivnost, omogoča čarovnijo med besedilom, bralcem in poslušalcem oziroma poslušalci," ob svetovnem prazniku knjig za otroke kipi slovenska poslanica iz ust Tilke Jamnik, trenutne predsednice Slovenske sekcije IBBY.

Moja najljubša knjiga – lepotno tekmovanje med knjigami Na tradicionalni slovesnosti ob mednarodnem dnevu knjig za otroke v Knjižnici Otona Župančiča v Ljubljani je 2. aprila zaživela razstava ob jubileju Slovenske sekcije IBBY, ki je pravi pravcati sprehod skozi zgodovino sekcije, 11. aprila pa se obeta še posvetovanje o prevajanju mladinske književnosti. Pomembnost mladinske književnosti sta na piedestal postavila tudi častna govornika Uroš Grilc, vodja oddelka za kulturo pri Mestni občini Ljubljana, in Tatjana Likar z ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ki sta podelila priznanja za najljubšo slovensko in prevedeno knjigo po izboru mladih bralcev za leto 2012.

"Moja najljubša knjiga je nekakšno letno lepotno tekmovanje med knjigami," je iskrivo razložila Jelka Gazvoda, direktorica Mestne knjižnice Ljubljana, in dodala, da lepo pomeni tisto, kar ima vsebino, globino in zunanjo popolnost, kar lahko imenujemo umetnost, kar vzbuja ustvarjalnost in domišljijo, seveda pa mora biti všeč mladim, kajti to je "glas ljudstva, glas mladih, ki berejo knjige".

Po odzivu na glasovanje za Mojo najljubšo knjigo sodeč, je glas ljudstva krepek, odmeva pa že 15 let, kolikor poteka glasovanje po izboru mladih bralcev. "Glasovalo je 20.670 mladih bralcev, od tega smo 478 glasov prejeli od slovenskih mladih bralcev zunaj Slovenije," je povedala Kristina Picco, vodja nacionalne akcije Moja najljubša knjiga. Ob predstavitvi prvih desetih najljubših slovenskih in tujih knjig je izrazila veselje, da se visoko uvrščajo tudi klasična dela slovenske književnosti, kot sta Maček Muri in Drejček in trije Marsovčki, hkrati pa izpostavila, da se višje uvrščajo knjige, ki so bolj medijsko podprte in z različnimi projekti dostopnejše mladim bralcem.

Več kot Nobelova nagrada za Deso Muck Na lestvici najljubših slovenskih knjig za leto 2012 z zavidljivo prednostjo kraljuje Blazno resno o šoli Dese Muck, stare znanke izborov najljubšega čtiva mladih bralcev. Knjiga, ki je izšla pri založbi Mladinska knjiga in jo je z ilustracijami oplemenitil Matej de Cecco, je po besedah urednice Alenke Veler knjiga, ki skozi zabavno pripoved polaga mladim bralcem na srce, da je dobro biti solidaren, sodelovati, si pomagati, slediti sebi in se znati spopadati s težavami.

Tudi tako resna tema, kot je šolski vsakdan, je lahko mamljiva za mlade bralce, sploh izpod peresa oziroma tipkovnice Dese Muck, nesporne mojstrice mladinske književnosti in zveste sopotnice mladih bralcev. Njihovi družbi – tokrat v Hočah pri Mariboru – je ostala zvesta tudi v času podelitve priznanja, ki ga je v imenu pisateljice sprejela njena hči Urška Sajko, tudi prinašalka Desinih prešernih besed, da ji priznanje moja najljubša knjiga pomeni več kot Nobelova nagrada. Nagrada je zanjo edina potrditev, da je pot, po kateri hodi, prava, saj so bralci zanjo edino merilo.

Grozni Gašper premagal Stephenie Meyer Na prestol najljubše prevedene knjige po izboru mladih bralcev za leto 2012 pa je sedel Grozni Gašper Francesce Simon z ilustracijami Tonyja Rossa. Knjigo, ki je izšla pri založbi Učila International, je pretočila Polonca Kovač, prekaljena prevajalka in poznavalka Groznega Gašperja in njegovih domislic. "Grozni Gašper je ponosen, ker je premagal Stephenie Meyer," je nasmejala Kovačeva in še pristavila, da je navihani fantalin, ki je osvojil otroke po vsem svetu, prepričan, da je junak našega časa in da si zasluži to priznanje.

Da sta priznanji romali v prave roke, so si bili enotni tako zbrani vseh generacij kot tudi mladi nastopajoči, ki so slovesnost prepletli z besedo in pesmijo – študenta AGRFT Lena Hribar in Nik Škrlec ter otroški in mladinski pevski zbor Glasbene matice Ljubljana pod vodstvom Urške Fabijan in Andreje Martinjak in ob spremljavi pianistke Kristine Cotič.