Ponedeljek,
21. 1. 2008,
13.53

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 1. 2008, 13.53

8 let, 7 mesecev

Arhitekti: Zaščitimo prostorske značilnosti Slovenije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Krajinski arhitekti so ob pobudi Civilne iniciative Kras zaradi načrtov za nekatere nove gradnje na območju Sežane, Divače in Komna vznemirjenje civilne družbe ocenili za utemeljeno.

Stališče na spletu povzema zavod za prostorsko kulturo Trajekt. Civilna iniciativa Kras je konec novembra 2007 pripravila okroglo mizo o razvoju v kraški krajini in nanjo povabila predsednika države, predsednika parlamenta, poslanske klube in odgovorne za urejanje prostora, varstvo kulturne dediščine in ohranjanje narave na državni in lokalni ravni ter širšo zainteresirano javnost. Skrb prebivalcev Krasa in strokovnjakov vzbujajo predvsem predlogi za nove gradnje na obsežnih, sklenjenih območjih izven obstoječih naselij in na njihovih robovih.

Kulturna krajina ogrožena tudi drugod Društvo krajinskih arhitektov dodaja, da je kulturna krajina ogrožena tudi drugod po Sloveniji. Eden od razlogov so veljavni in zastareli prostorski akti, ki so bili verificirani v drugačnih družbenoekonomskih okoliščinah in brez danes uveljavljene presoje sprejemljivosti novogradenj z vidika vplivov na okolje, naravo in krajino.

S spremembami teh aktov, ki jih veljavni zakon dovoljuje še vse do konca leta 2009, bo lahko v ranljivi krajini Slovenije izvedenih še več vprašljivih posegov, opozarjajo krajinski arhitekti. Pristojnega ministra in vlado zato pozivajo, naj izkoristita pravne možnosti in svoje pristojnosti ter zaustavita prakso, ki vodi v uničenje kulturne krajine in izgubo prvin narodne identitete ter s tem povzroča nepopravljivo narodnogospodarsko škodo.

Arhitekti k sodelovanju pozivajo akademske ustanove Arhitekti k sodelovanju za zaščito prostorskih značilnosti Slovenije pozivajo tudi akademske ustanove, kot so Fakulteta za arhitekturo, oddelek za krajinsko arhitekturo na Biotehniški fakulteti in podiplomski program prostorskega planiranja na Fakulteti za gradbeništvo, Urbanistični inštitut RS in druga strokovna društva in organizacije.

Med ostalimi še posebej kličejo na pomoč Društvo urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije in Zvezo društev arhitektov Slovenije. Vabijo jih k ustanovitvi mešane ekspertne skupine, ki naj uravnoteženo presodi razmere in se zavzame za reševanje problemov.