Petek, 26. 9. 2008, 16.50
9 let, 2 meseca
Aleksandrinkam bi morali nameniti več pozornosti

"Sled, ki so jo naše žene pustile v Aleksandriji in Kairu, mora ostati v spomin kasnejšim rodovom," je prepričana novogoriška podžupanja Darinka Kozinc. Po nekaterih podatkih je namreč v službo Aleksandrijo odšlo 7000 primorskih žena in deklet, večina z območja Goriške. Tam so delale kot dojilje, šivilje, vzgojiteljice in guvernante pri premožnih družinah, kar pomeni da so v Egiptu pustile močan pečat. "Nenazadnje so na otroke, ki so jih vzgajale, prenesle vrednote in del slovenske kulture," je poudarila.
Novogoriška podžupanja se je skupaj s kustosinjo Goriškega muzeja Ingo Brezigar Miklavčič sredi septembra v Egiptu udeležila slovesnosti ob 100-letnici prvega prihoda šolskih sester v Egipt, kjer pa je bilo, tako Kozinčeva, le malo predstavnikov slovenske države. Kot je povedala kustosinja Goriškega muzeja sta priložnost izkoristili za pregled arhiva šolskih sester ter zapis njihovih pričevanj o aleksandrinkah.
Sicer pa šolske sestre sv. Frančiška Kristusa kralja, ki jih je preminuli predsednik države Janez Drnovšek lani odlikoval z redom za zasluge, oz. njihov azil, kjer so lani postavili spominsko ploščo aleksandrinkam, danes opravljajo druge naloge, a v njem ostaja slovenska. Tako kot na grobovih na pokopališču, ki pa jih uničujejo in preprodajajo, za kar bi morala ustrezneje poskrbeti slovenska država, je poudarila Kozinčeva.