V Galeriji Fotografija bodo drevi ob 19. uri odprli razstavo Diane Lui Onkraj ženskosti. Fotografska raziskava današnje identitete ženskosti se osredotoča na temi akta in zastrtosti s tančico.
Serija portretov golih žensk v zaprtih prostorih ali v naravi je del avtoričinega raziskovanja ženskega telesa in njegove identitete v zadnjih 20 letih. Začetki omenjene raziskave segajo v pozna 80. leta, ko je Diana Lui začela z raziskavo identitete z avtoportreti, pozneje pa je iskanje postalo bolj univerzalno. Njena raziskava je osredotočena na vrnitev žensk k njihovi prvobitni naravi. Sama te portrete raje imenuje portreti golih ženskih posameznic kot akti. Akt se skozi zgodovino vedno podreja zadnjim trendom civilizacije, medtem ko golota telo vedno predstavlja natančno takšnega, kakršno je, brez vsakršnih predpostavk o lepoti in družbeni sprejemljivosti, avtoričine besede povzema sporočilo za javnost.
Odkrivanje prvobitne oziroma univerzalne tančice
Kot kontrast portretom je leta 2009 pričela fotografsko raziskavo bogate in raznolike simbolike, ki jo poseduje tančica. Navdihnjena s fotografskim opusom francoskega psihiatra Gaeatana Gatiana de Clerambaulta (1872-1934) je želela z lastnim dokumentiranjem pojavljajočih se semantičnih struktur tančice razkriti samo bistvo njenih mnogovrstnih pomenov ter najti prvobitno oziroma univerzalno tančico. Ti portreti, najsi gre za gola ali zastrta telesa, tako prikazujejo ženske, kakršne so in v tej preprostosti in bistvenosti izžarevajo nepokvarjeno, naravno auro božanskega. So moderne ikone današnjega dne in nasprotju z ikonami iz preteklosti ponujajo možnost osvoboditve tabujev in pričakovanj preteklosti.
Razstava bo na ogled do 10. januarja.