Sreda,
9. 4. 2014,
10.12

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 9. 4. 2014, 10.12

8 let, 10 mesecev

Top destinacije za oboževalce Igre prestolov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Televizijska serija Igra prestolov navdušuje tako z zgodbo izpod peresa Georgea R. R. Martina kot tudi z izjemnimi lokacijami, kjer snemajo dogodivščine junakov iz sedmih kraljestev.

Od Kraljevega pristanka do Zimišča, Igra prestolov se dogaja na številnih spektakularnih krajih, ki pa jih lahko obiščete tudi sami. Hotelski iskalnik trivago.si je izbral pet destinacij, ki so zaznamovale trenutno najbolj priljubljeno televizijsko sago.

1. Islandija

Ko se Nočna straži odpravi k zidu oziroma onstran zidu, se okoli njih razprostirajo ledene površine in vulkanski kamni. Vsi zimski prizori iz serije so posneti na Islandiji, v deželi ognja in ledu, kar se lepo ujema z naslovom knjižne sage Pesem ledu in ognja.

Narodni park Vatnajökull

Narodni park, poimenovan po ledeniku Vatnajökull, je največji evropski ledenik s površino 8.100 kvadratnih kilometrov, ki zavzema osem odstotkov površine celotne Islandije. Ledene ravnice skupaj z gorami in vulkanskimi kamni dajejo območju edinstven značaj, ki se idealno ujema z vzdušjem v sami seriji.

Jezero Myvatn

Več prizorov iz Igre prestolov je bilo posnetih okoli jezera Myvatn na severu Islandije. Lokacija slovi po vulkanskih kamninah, ki tvorijo Dimmu Borgir oziroma temne gradove. Nedaleč od jezera je velik vulkanski krater, ki se imenuje Hverfjall in na katerega se lahko celo povzpnete.

Grjótagjá

Zahodno od jezera Myvatn in južno od vulkana Hverfjall leži jama Grjótagjá. Jama je posebej znana po intimnem prizoru med glavnima junakoma Johnom Snowom in simpatično pripadnico divjakov Ygritte. Posebnost jame Grjótagjá je podzemna vroča voda, ki s svojo visoko temperaturo onemogoča kopanje v jami.

2. Hrvaška

Južna soseda Hrvaška, natančneje Dalmacija, je bila prizorišče številnih prizorov v seriji. Rumenkasti kamni v stavbah ter nekoliko suho in toplo podnebje so idealni za snemanje prizorov v Kraljevem pristanku.

Dubrovnik Verjetno ena najlepših lokacij Igre prestolov je staro pristanišče Dubrovnika. Starodavna utrdba je odlična kulisa različnih prizorov iz zgodbe, vključno s prestolnico sedmih kraljestev Kraljevi pristanek in mestom Qarth.

Arboretum Trsteno Nedaleč od Dubrovnika je eden najstarejših arboretumov v Evropi. Trsteno je v seriji predstavljen kot vrt okrog kraljeve palače, ki s pogledom na Jadransko morje ponuja čudovit razgled.

3. Severna Irska

Prizore na Severu, v Zimišču, na Železnih otokih in v deželi Dothrakijev so snemali na Severnem Irskem, kjer so jih prepričale prostorne zelene površine, skalnate obale in na splošno oblačno vreme.

Grad Ward Grad Ward so uporabili kot model za kraljestvo Zimišče. Zgodovina gradu sega v leto 1570, stoji pa le 35 kilometrov od Belfasta. Grad je idealno mesto za bivanje družine Stark.

Mourne Mountains Nedaleč stran od gradu Ward ležijo t. i. žalujoče gore, ki so najvišja točka na Severnem Irskem in so znane po krasnem razgledu.

Pristanišče Ballintoy

Na eni od najsevernejših točk na Severnem Irskem, v bližini mesta Ballintoy, leži pristanišče, ki je znano po svoji skalnati okolici. To slikovito pristanišče najbolje odraža značaj Železnih otokov in njihovega vladarja Stannisa.

4. Maroko

V seriji je prizore, ki se dogajajo na različnih straneh t. i. Ozkega morja, treba ločiti tudi vizualno. Maroška arhitektura v kombinaciji s peščeno pokrajino naredi Maroko privlačen kraj za snemanje domišljijskih mest Astapor in Yunkai.

Essaouira Maroško pristaniško mesto Essaouira je v seriji mesto Astapor, ki se pojavi v času trgovine s sužnji in usposabljanja vojakov. V Medini oziroma starem mestnem jedru, ki je bil prej imenovan Mogador, je mogoče zaslediti številne zgodovinske zgradbe in zidove, ki so značilni za to afriško državo. Zaradi portugalske invazije leta 1500 številne stare stavbe odsevajo portugalske vplive.

Aït Benhaddou Staro utrjeno mesto Aït Benhaddou je znano kot eden od biserov Maroka. Odlikuje ga gradnja iz gline, ki so ji dodajali slamo. Trdnjava je bila snemalna lokacija za prizore iz mesta Yunkai.

5. Malta

Največ prizorov prve sezone Igre prestolov so posneli na Malti. Arhitektura mesta skupaj s številnimi zgodovinskimi spomeniki ustvarja ozračje, ki se odlično ujema s podobo Kraljevega pristanka.

Trdnjava Ricasoli Trdnjava je bila zgrajena v poznem 17. stoletju in je bila skozi čas, še posebej med drugo svetovno vojno, izpostavljena številnim uničujočim dejavnikom. Danes utrdbo uničuje predvsem erozija, kar pa še ne pomeni, da ni primerna za snemanje prizorov okoli kraljeve palače.

Mdina Staro mestece Mdina je bilo nekoč prestolnica Malte, in sicer do leta 1571. Dobro ohranjeno mesto s stavbami iz srednjega veka in baroka ponuja zanimivo prizorišče za kraljevo prestolnico.

Baai van Dwejra Na skrajnjem zahodnem delu otoka Gozo je zaliv, imenovan Dwejra. Tu so posneti prizori znane poroke med Daenerys in Khal Drogom.