Sreda, 20. 2. 2013, 12.05
8 let, 9 mesecev
Sprehod po Siem Reapu
![](/media/img/bb/5c/1f123bb8de7e8ba0ecf7.jpeg)
Prestopanje tajsko-kamboške meje Aranja Prathet–Poipet je običajno za popotnika zelo stresno. Na tajski strani na vsakem vogalu "prijazen" domačin poskuša prodati zmedenemu turistu neveljavni kamboški vizum za dvojno ceno. Na kamboški strani pa popotnika pričakajo domačini v rumenih majčkah in pod pretvezo, da gre za državno organizacijo, ki ponuja zastonj prevoz do avtobusne postaje, peljejo turiste do zelo oddaljene, nove avtobusne postaje, kjer je prevoz do večjih mest skoraj trikrat dražji kot z mestne avtobusne postaje. Vsakomur postane takoj jasno, da se je zelo težko izogniti vsem mogočim prevaram in potegavščinam, ki se vrstijo druga za drugo. Najbolje je, da večkrat vdihnete, preštejete do deset in pozabite na dogodke na državni meji … dobrodošli v Kambodži!
Prva destinacija vsakogar, ki potuje v Kambodžo, je provinca Siem Reap z istoimenskim glavnim mestom, mnogim poznana le kot zibelka templjev Angkorja. Pogosto spregledano glavno mesto Siem Reap pa je vsekakor tudi zanimiv postanek za popotnike.
Središče mesta preveva francoska kolonialna arhitektura, opazni so tudi vplivi kitajske kulture. Hiter razvoj mesta omogoča predvsem turizem, ki je postal glavna dejavnost domačinov in pripomogel k izboljšanju standarda po hudih udarcih, ki so jih ti utrpeli v zgodovini. Nasmejani domačini, prodajalci ulične hrane, vozniki tuk-tukov in turisti se sprehajajo po ulicah in ustvarjajo prijeten kaos.
V bližini je jezero Tonlé Sap, kjer si lahko ogledate plavajočo vas in zavetišče za vodne ptice. Tudi vožnja s tuk-tukom po okoliških vasicah je posebno doživetje. Pogled na razposajene otroke, prijazne domačine in prostrana riževa polja je vsekakor vreden svojega časa. Po napornem dnevu se velja ustaviti v enem od številnih barov na t. i. Pub Streetu, ulici, ki je ob večerih zaprta za avtomobile in polna turistov, ki sedijo v barih in srkajo ledeno mrzlo pivo ali pa poceni koktajl.
Ker je to vsekakor raj za žensko (in tudi moško) dušo, čas na nočni tržnici zelo hitro mine. Ob vhodu na tržnico je postavljen "sprostitveni kotiček"; naslanjači so postavljeni v vrsto, domačini pa ponujajo masažo stopal in hrbta. Najprej je treba pripraviti podplate in noge za naporno pot po tržnici. Nabrusiti je treba tudi jezike, saj je barantanje glavno orožje na obhodu. Kupimo lahko ročno narisane slike na platno, rezbarije in kipce, svilene izdelke, nakit in še in še. Na koncu tržnice stoji ogromen bazen, v katerem plava na stotine ribic. To so t. i. spa fishes, ki pojedo odmrlo kožo na podplatih in poskrbijo za pravo ribjo pedikuro. Cena za Dr. Fish Massage je približno dva dolarja za dvajset minut, za pravo sprostitev pa dobite v paketu tudi ledeno pivo. Pustite se torej razvajati (če seveda zdržite, ker je to precej žgečkljiva pedikura) in nahranite ribice s svojo odmrlo kožo.
V veliki dvorani se mize šibijo pod težo hrane. Glavni sestavini kamboške hrane (in seveda azijske hrane nasploh) sta riž in rezanci na tisoč in en način, od mesa pa predvsem ribe, perutnina in govedina, ponavadi v omaki z zelenjavo in začimbami. Začimbe in zelišča so zelo pomemben del azijske hrane in prav te dajo hrani specifičen okus, ki ga v Evropi nismo vajeni. So tudi osnova za vse vrste curryja. Uporabljajo tamarind, kardamom, zvezdasti janež, klinčke, cimet, muškatni orešček, ingver, kurkumo, limonsko travo, galangal, koriander, čili in še in še bi lahko naštevali. Pogosta sestavina kamboških jedi je tudi fermentirana ribja pasta prahok in pa pasta iz začimb in zelišč kroeung. Prava, tradicionalna kamboška jed je amok fish, riba, kuhana v kokosovi omaki in pečena v bananinih listih. Za naše oči in seveda tudi brbončice je gotovo zelo zanimivo tropsko sadje: durian, mangostan, rambutan, liči, pitaja ali dragonfruit, kruhovec ali jackfruit, pasijonka, mango, papaja, kokos … Novih in zanimivih okusov nikakor ne zmanjka. Večerno razvajanje vas stane borih 10 dolarjev. To je torej še ena ideja, kako preživeti lep večer v Siam Reapu.