Petek, 12. 9. 2014, 14.31
9 let, 1 mesec
Škotska, dežela bogate zgodovine in neokrnjene narave

Čeprav je sestavni del Velike Britanije že od leta 1707, njeni prebivalci pa se v prihajajočem tednu odločajo o neodvisnosti, je Škotska kljub vsemu vsa ta leta vzdrževala ločeno in posebno identiteto.
K njeni prepoznavnosti pa prispevajo tudi številne turistične znamenitosti in za vas smo poiskali le nekaj najbolj obiskanih.
Edinburški grad, ki je prava ikona Škotske in kraljuje na vrhu ugaslega vulkana sredi mesta, je veličasten primer škotske arhitekture. Najbolj znan škotski grad, ki ga letno obišče prek milijon turistov, ima zapleteno zgodovino, toda njegov najstarejši in po mnenju mnogih obiskovalcev tudi najbolj romantičen del, to je kapela svete Margarete, izvira iz 12. stoletja. V gradu med drugim domujejo škotski kraljevi dragulj, šesttonski top iz 15. stoletja Mons Meg, nacionalni škotski vojaški muzej itd. Posebnost topovskega strela z edinburškega gradu je, da vsak dan strelja ob eni uri popoldne, in ne opoldne. Legenda pravi, da so se Škoti za to odločili zato, da privarčujejo s strelivom, saj namesto 12 krogel izstrelijo samo eno. Toda bolj seznanjeni zatrjujejo, da je to zato, ker je imel grad od nekdaj pomembno vlogo tudi kot orientacijska točka za ladje, namenjene v bližnje pristanišče Leith, ki se je danes že zlilo z nekoč ločenim jedrom škotske prestolnice.
Loch Ness je eden najbolj znanih in bolj obiskanih jezer na svetu oziroma drugo največje jezero na Škotskem, takoj po opevanem jezeru Loch Lommond. Slovi zlasti zaradi legendarne skrivnostne pošasti Nessie, ki se nekaterim "prikazuje" še danes. Na bregovih omenjenega jezera v dramatičnem okolju stojijo razvaline gradu Urquhart (izgovori se "akrt"), ki je bil priča številnim krvavim spopadom, v 14. stoletju pa je imel tudi pomembno vlogo v boju Škotske za neodvisnost.
Grad Eilean Donan, ki je bil zgrajen v začetku 13. stoletja za obrambo proti Vikingom, je prav tako ena najpomembnejših turističnih znamenitosti dežele in prizorišče številnih filmskih uspešnic ter največkrat fotografiran grad na Škotskem. Pojavil se je v filmih, kot sta na primer Highlander ali Svet ni dovolj (The World Is Not Enough).
Nacionalni park Cairngorms, ki je na severovzhodu dežele, v osrčju škotskega višavja, je sinonim za neokrnjeno naravo in prekrasne planote. Park je prepreden s številnimi pohodniškimi potmi, ki ne zahtevajo tako velikega napora kot naše gorske poti, z navdušujočimi razgledi in široko paleto tradicionalnih in edinstvenih vasi in skupnosti.
Grad Stirling velja za enega najbolj spektakularnih gradov na Škotskem, stoji pa na hribu nad istoimenskim mestom. S treh strani je zaščiten s strmimi pečinami, zato je za mnoge njegove osvajalce ostal trd oreh. Nadziral je pomembno strateško križišče trgovskih poti na vse konce škotske dežele oziroma nadzoroval glavne poti s severa na jug in z vzhoda na zahod. Prvi zapisi o gradu izvirajo iz 12. stoletja. V njem je bilo kronanih več škotskih kraljev in kraljic, vključno s kraljico Mary Stuart leta 1542. Grad letno obišče več kot 300 tisoč ljudi.