Torek,
24. 1. 2012,
13.52

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 24. 1. 2012, 13.52

8 let, 9 mesecev

Naravna zdravilišča še naprej vodilna v slovenskem turizmu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Naravna zdravilišča že 20 let ohranjajo vodilni položaj v slovenskem turizmu z največ ustvarjenimi prenočitvami, ki so se v tem obdobju 100-odstotno povečale.

Po zbranih podatkih je 15 slovenskih naravnih zdravilišč lani obiskalo 680.910 turistov, ki so ustvarili 2.865.130 prenočitev. V primerjavi z letom 2010 se je tako število gostov in prenočitev povečalo za štiri odstotke, je pojasnil direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč Iztok Altbauer. V zdraviliških občinah so lani ustvarili 32 odstotkov vseh turističnih prenočitev pri nas, pa je povedala direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) Maja Pak.

Največ obiska iz Avstrije, Italije, Rusije, Nemčije in Hrvaške Največ turistov je v zdravilišča prišlo iz Avstrije, Italije, Rusije, Nemčije in Hrvaške, ti turisti pa so skupaj ustvarili kar 72 odstotkov vseh prenočitev. Največji porast je bil med opazen med turisti iz Ukrajine, Nizozemske, Češke, Belgije, Danske in Izraela, je dejala direktorica (STO).

Najbolj priljubljeni so ruski gostje Turisti v Sloveniji ostanejo povprečno tri dni, medtem ko se v zdraviliščih povprečno zadržijo štiri dni. Pri tem izstopajo ruski turisti, saj kar polovica Rusov, ki pridejo v Slovenijo, odide v zdravilišča, tam pa povprečno ostanejo deset dni. Ruski gostje so sicer po Altbauerjevem mnenju "daleč najbolj priljubljeni gostje", saj v Slovenijo pridejo za dlje časa, veliko zahtevajo ter temu primerno tudi veliko potrošijo. Zanje organizirajo tudi izlete v večja nakupovalna središča, pogosto gredo iz slovenskih zdravilišč tudi v Milano in Benetke.

Tudi v prihodnje si obetajo rast števila gostov Svetovni trendi sicer kažejo, da bodo turisti vedno bolj povpraševali po "dobrem počutju", zato si zdravilišča tudi v prihodnje obetajo rast števila gostov. Prednost zdraviliškega turizma je tudi "sezonska porazdelitev", saj so prenočitve razdeljene praktično skozi vse leto, je poudarila Pakova.

Ne glede na gospodarske razmere se povečuje delež domačih gostov Altbauer je ocenil, da je slovenski turizem v dobri kondiciji, še posebej v primerjavi s preostalimi sektorji slovenskega gospodarstva. Po njegovem mnenju je razveseljivo predvsem dejstvo, da se ne glede na gospodarske razmere v Sloveniji povečuje tudi delež slovenskih gostov. Razmerje med domačimi in tujimi gosti se tako vse bolj približuje polovici, čeprav z 56 odstotki še vedno "vodijo" domači gostje.

Odprtje evropskega trga leta 2013 bo izziv za področje zdravljenja in terapij Približno 12 odstotkov gostov slovenskih zdravilišč se tja odpravi na zdraviliško zdravljenje ali terapijo, prav področje zdravljenja pa bo v letu 2013 z odprtjem evropskega trga za mobilnost pacientov postavljalo poseben izziv in priložnost, je izpostavil predsednik skupščine Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč Jože Duh. Dejal je, da zdravilišča na podlagi preteklih rezultatov v letošnjem letu načrtujejo triodstotno rast števila turistov in prenočitev.