Petek,
15. 6. 2012,
8.42

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 15. 6. 2012, 8.42

8 let, 5 mesecev

Kuhala se bo tržiška bržola

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Opeval jo je že Valvasor, zdaj pa ji vsako tretjo soboto v juniju namenijo poseben dan, ko iz loncev v Tržiču diši le po tržiških bržolah.

Ljudsko izročilo pravi, da je tržiška bržola nastala kot ideja skupine mladeničev, ki so se podali proti Kofcam. Prenočili so v planšarski koči in se zabavali. Ko jim je zmanjkalo hrane, so se malce vinjeni podali v lov za hrano. Okoli koče, v kateri so prenočevali, so se pasle ovce, zato so prišli na idejo, da bi si postregli kar s hrano iz ovčjega mesa. Našli so še nekaj čebule, nekaj jih je nabralo zelišča, mah, brinove jagode in še kaj. Vse to so dodali mesu, ki se je kuhalo v vodi, in tako je nastala jed, ki jo danes poznamo pod imenom tržiška bržola.

Zakaj tja? To soboto bo potekal že četrti svetovni festival tržiških bržol v Tržiču, ki jih je opeval že naš Janez Vajkard Valvasor, tradicija kuhanja pa sega že v 17. stoletje. Ob pestrem programu, ki ga pripravljajo in je namenjen predvsem promociji tržiških bržol, se bodo predstavili še nekateri poklici, ki so danes skorajda že povsem pozabljeni.

Poskrbljeno bo tudi za tiste, ki so raje kot za mizo za štedilnikom, saj se bodo lahko obiskovalci, ki so se pravočasno prijavili, pomerili v tekmovanju v pripravi te znamenite bržole na odprtem ognju. V popoldanskih urah bodo razglasili zmagovalca.

Zakaj zdaj? Da tradicija kuhanja bržol, ki so bile pred 2. svetovno vojne zelo pogosto na mizah tržiških hiš, ne bi tonila v pozabo, se letos že četrtič pripravlja praznik tej edinstveni tržiški kulinarični specialiteti. Ponekod po Sloveniji je še vedno priljubljena jed, a večinoma jo kuhajo le še ob šuštarski nedelji, zato je Bržoljada izkušnja in priložnost, ki lahko bržolo pripelje tudi na vaš domači krožnik.

Kako tja? Festival tržiških bržol, ki so bile vedno sestavni del veselic, sejmov, pogrebščin in večjih prireditev, bo potekal med 8. in 18. uro v atriju Občine Tržič. Če jo boste mahnili na pot iz glavnega mesta, se usmerite na avtocestni odsek Ljubljana–Kranj in zavijte z avtoceste pri odcepu za Tržič.

Ne pozabite! Če boste morda pozabili, česa ste se naučili v Tržiču, smo za vas pripravili kratko obnovo. Tržičani sicer pravijo, da je prava bržola tista, pri kateri se v polnem krožniku vidi dno, zato se pri kuhi držite navodil. Gre za bolj redko, juhi podobno jed, v kateri plavajo veliki kosi mesa in krompirja. Pripravljena je v dobrih dveh urah in pol – v hladno vodo damo meso stare ovce, narezano čebulo, šetraj, brinove jagode in nekaj zrn popra. Mešanico kuhamo uro in pol – meso vzamemo iz juhe, ga popražimo na maščobi da rahlo porumeni, nato pa prilijemo še juho in solimo. Kuhamo še eno uro na majhnem ognju, pred serviranjem pa dodamo še narezan krompir in žličko kisa na porcijo.

Če je včasih veljajo, da je vsaka gostilna, ki je dala nekaj na svoje ime, stregla tudi bržolo, bo jutri veljalo, da Tržič veliko da nase, saj bo po vsem mestu dišalo le po bržolah.