Ponedeljek,
21. 5. 2012,
8.44

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 5. 2012, 8.44

8 let

Gibraltar ali Tarikova gora

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
V Evropi je kar nekaj miniaturnih državic. Med njimi je gotovo med najatraktivnejšimi Gibraltar, šest kvadratnih kilometrov velika angleška enklava na jugu Španije.

Pravzaprav britanski polotok. Še bolje – britanska Skala. Državica je namreč res le majhno mestece in ogromen hrib, po katerem je dobila ime. Jabal Tarik, Tarikova gora, so namreč to znamenito skalo imenovali Mavri, in sicer po arabskem osvajalcu španske zemlje, generalu Tariku bin Zaidu. Seveda pa je Skala tudi eden izmed Herkulovih stebrov, pod katerim naj bi bila potopljena Atlantida. Za nameček pa je pod Skalo Gorhamova jama, ki velja za zadnje znano prebivališče neandertalcev.

Je to dovolj razlogov za obisk mini države? Verjetno. Zadosten razlog je že bizarnost samega obiska. Pred mejnim prehodom je namreč velikansko parkirišče, kjer morate pustiti avtomobil. Država je preprosto premajhna, da bi vanjo lahko vsi obiskovalci prišli z avtomobilom. Nato se postavite v vrsto španskih delavcev, ki vsakodnevno prihajajo na delo v Gibraltar. Mejni uslužbenci vestno štejejo obiskovalce, ki se nato peš podajo čez pristajalno stezo gibraltarskega letališča do avtobusne postaje ali pa kar peš v mesto. Letališka steza seka tudi glavno mestno ulico, tako da je ob vsakokratnem pristajanju ali vzletanju letala prometno ohromljena tako rekoč vsa država.

Za obisk je dovolj en dan. Mesto tako ali tako obsega le glavno ulico, na kateri se bohotijo brezcarinske prodajalne. Nakupe opravite popoldne, kajti za vzpon na Skalo je potrebne nekaj energije. Na 400 metrov višine se povzpnete z morske gladine in gre za resen vzpon. Na srečo je tam tudi vzpenjača, ki vas izvrže točno med tečne opice, makakije, ki so glavna turistična znamenitost države. Če vam ne bodo pojedli vseh živcev, ko se vam bodo obešali za torbe in vam skakali pred noge, je pogled s Skale osupljiv, saj se vidi vsa Gibraltarska ožina, tja do severne Afrike.

Državica premore celo tri plaže. Vse so pod veličastno skalo, na vzhodni obali. Pravzaprav so stisnjene med morje in skalovje. Najbolj odprta je Eastern Beach, ki sega vse do meje s Španijo ter je seveda največja in najmanj atraktivna. Celo simpatični pa sta plaži oziroma zaliva Catalana in Sandy Bay. Naselje v prvem imenujejo ribiška vasica, čeprav je le skupek restavracij in apartmajev. V drugem, ki ima lepšo plažo, pa je apartmajsko naselje. Zunaj sezone sta oba zaliva idealno pribežališče za počitek po vzponu na Skalo. Kaj je bolj čudaškega kot napisati na razglednico: Lep pozdrav s piknika na gibraltarski plaži? In ob tem srkati angleško pivo in jesti kruh, namazan z "marmitom", ter gledati špansko obalo.