Sreda, 20. 5. 2015, 12.07
7 let, 9 mesecev
Čiste in varne kopalne vode – evropska zgodba o uspehu

Vsako leto pred začetkom kopalne sezone EU objavi oceno kakovosti kopalnih voda v Evropi, da bi Evropejcem olajšala izbiro. Poročilo je plod sodelovanja med Evropsko komisijo in Evropsko agencijo za okolje. Združuje informacije o več kot 2 tisoč kopalnih vodah v 28 državah članicah EU, Albaniji in Švici.
Glavno sporočilo danes predstavljenega poročila je, da je bila kakovost kopalnih voda v Evropi leta 2014 visoka. Kar 95 odstotkov kopališč je zadostilo minimalnim zahtevam po kakovosti vode, kot jih določa zakonodaja EU. Kakovost vode v 83 odstotkov evropskih kopališč je bila odlična, v manj kot dveh odstotkih kopališč pa je bila kakovost vode slaba.
Slovenija spada med deset evropskih držav, kjer vsa kopališča, tako na morski obali kot na obalah jezer in rek, izpolnjujejo vsaj minimalne zahteve glede kakovosti vode. Od vseh slovenskih kopališč jih 68,1 odstotka izpolnjuje strožje zahteve in je dobilo oceno odlično. Kakovost kopalnih voda se je v Sloveniji poleg Nizozemske in Hrvaške v letih 2009-2014 najbolj povečala, in sicer za 4,4 odstotka.
Boljša kakovost kopalnih voda je posledica ukrepov EU, ki izboljšujejo vsakodnevno življenje državljanov. Velika večina komunalne odpadne vode se zdaj ustrezno čisti, v morje se steka manj nitratov, reke pa so čistejše kot kadarkoli prej.
Rezultat je ugoden tudi za gospodarstvo, saj je socialno-ekonomska vrednost čistih kopalnih voda zelo visoka ter podpira številna delovna mesta na celini. Čista in varna morja so tako rekoč kisik za turizem. Dobra novica je tudi to, da se učinkoviti ukrepi izvajajo za zaščito dragocenih virov za danes in jutri.
Če pogledamo v preteklost, vidimo, da je v zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja samo okrog 70 odstotkov kopališč izpolnjevalo minimalne standarde, v zgolj 60 odstotkih kopališč pa je bila voda odlične kakovosti.
Od letos pa se lahko ljubitelji plaž veselijo še več dobrih novic, saj so se države članice EU dogovorile o zmanjšanju količine plastičnih vrečk za enkratno uporabo, ki prepogosto končajo v morjih. V prihodnjih mesecih bomo o tem slišali še več, že zdaj pa lahko pritrdimo, da so bili storjeni veliki koraki za čistejša morja, kar bo koristilo nam vsem.
Če se torej poleti odpravljate na plažo, preglejte poročilo, nato pa se naslonite in sprostite.