Torek, 15. 11. 2011, 8.12
8 let, 7 mesecev
Zbežite od posesivnega partnerja
Nekateri so prepričani, da je posesivnost dokaz ljubezni. Seveda je to čisto navadna neumnost, saj ljubezen lahko izražamo na številne druge načine, ki s posesivnostjo nimajo nobene zveze. Ljubljeno osebo želimo imeti čim več časa ob sebi, z njo bi delili svoje najljubše trenutke ter ji razkrili vse lepe in slabe trenutke našega vsakdana. Ljubezen je druženje in doživljanje, ljubezen je spoštovanje, iskrenost in zaupanje. Zato je ljubezen tudi svoboda in nikakor ni nasilje, nadzor in prepoved. Ko govorimo o zdravi posesivnosti, mislimo predvsem na željo po bližini, po intimnosti, prežeti z lahkotno sproščenostjo, nikakor pa nimamo v mislih stalnega nadzorovanja, nezaupanja, obtoževanja in agresivnosti. Huda posesivnost vodi tako do psihičnega kot tudi do fizičnega nasilja, pogosto je povezana s pomanjkanjem samozavesti, včasih pa je posledica hujše psihične motnje (bipolarnost, shizofrenija).
Kdaj je posesivnosti preveč?
Ugotovite, ali je vaš partner bolestno posesiven.
- Ves čas vas kliče in preverja prek mobitela, sprašuje vas, kje ste, s kom, kaj počnete … - Vsakič, ko nista skupaj, postane sumničav. - Vsakič, ko se družite z nekom nasprotnega spola, znori in vas obtožuje nezvestobe. Neredki so tudi njegovi nasilni izbruhi. - Skuša nadzirati vsako vaše dejanje. - Zasleduje vas in pregleduje vašo elektronsko pošto, brska po vašem telefonu.
Kako mu lahko pomagate?
Pretirana posesivnost je lahko usodna tako za moške kot za ženske. Svojemu bolestno posesivnemu partnerju v nekaterih primerih lahko pomagate sami, pogosto pa je potrebno posredovanje strokovnjaka.
- Najprej poskusite poiskati izvor njegove negotovosti. Pogosto sta posesivnost in nasilje priučeni reakciji. Poskusite ugotoviti, kakšen odnos so imeli njegovi starši in ali se je morda takšnega obnašanja priučil prav od njih. - Iskreno se pogovorita, razložite mu, da je zaupanje najpomembnejši element v vsakem razmerju in da mora premagati to negotovost, ki ga razžira. V vsakem primeru mu dajte vedeti, da ga spoštujete in imate radi. - Če pogovori ne stečejo tako, kot bi morali, je naslednji korak, da poiščeta strokovno pomoč. Verjetno se pred vami težko odpre in vam ne more zaupati. Tretja oseba je pogosto idealna rešitev, saj mu bo znala postaviti ogledalo.
Če ne gre, potem pojdite
Če boste poskusili z vsemi sredstvi, ki so vam na voljo, potem je prišel čas, da razmislite o skrajni rešitvi. Odidite. Kajti v odnosu, ki je prežet z nasiljem, z vsakodnevnimi pritiski in izsiljevanji, nimate več kaj iskati. Vredni ste boljšega, zato ne dovolite, da bi vam nekdo tako močno grenil življenje, vas ponižal in vam odvzel še zadnji kanček dostojnosti, ki vam je še ostal.
Če vam vsakič, ko mu omenite, da ga boste zapustili, grozi, naredite to taktično. Zapustite ga na kakšnem javnem mestu, tako da se boste zavarovali. In ko ga boste končno zapustili, se ne obračajte več nazaj. Prekinite vse stike, ne oglašajte se več na njegove telefonske klice in nikakor ne privolite v kakšno srečanje. Ko je enkrat konec, naj tako tudi ostane. Čas je, da se zazrete v prihodnost.