Petek,
9. 11. 2012,
11.01

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 9. 11. 2012, 11.01

8 let, 7 mesecev

Seks v nosečnosti. Da ali ne?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V času nosečnosti se pogosto pojavijo pomisleki, kakšno bo od zdaj spolno življenje in ali lahko seks škodi otroku. Preberite, kaj je res in kaj ne.

Žensko telo se v nosečnosti spremeni in neizbežno prinese spremembe v spolnem življenju partnerjev. Medtem ko nekatere nosečnice popolnoma izgubijo željo po spolnosti, pa pri drugih hormonske spremembe, ki se dogajajo v telesu, še dodatno spodbudijo ljubezensko poželenje. Večno pa ostaja vprašanje, ali je sploh prav imeti spolne odnose v času nosečnosti? Razkrivamo mite.

Ali lahko škodi otroku? Večina žensk, pri katerih nosečnost poteka normalno, lahko imajo spolne odnose vse do poroda, kajti s tem ne morejo škodovati plodu. Narava je za zarodek dobro poskrbela – v maternici je obdan z amniotsko tekočino, vhod v maternico pa je zaščiten z zaporo v materničnem vratu.

Ob ženskem orgazmu se maternica sicer rahlo krči, toda ti krči ne morejo škoditi plodu, seveda če je nosečnost normalna. V nasprotnem primeru, kadar nosečnost spremljajo morebitni zapleti, pa zdravniki odsvetujejo spolne odnose.

Lahko sproži popadke in porod? To delno drži. Maternični krči, ki se pojavijo ob orgazmu, namreč postajajo močnejši proti koncu nosečnosti. Nekatere študije kažejo, da lahko v zadnjem stadiju nosečnosti dejansko pospešijo porod, zato zdravniki običajno priporočajo spolni odnos, ko je nosečnost že čez rok.

Toda če še ni čas za porod, torej če maternični vrat še ni dovolj odprt oziroma pripravljen na porod, ti krči sami po sebi ne morejo povzročiti poroda in torej niso nevarnost za prezgodnji porod.

Bo bolelo? Spolni odnos za nosečnico ni boleč, seveda v primeru, da nosečnost poteka normalno. Res pa je, da ženske v prvih in zadnjih mesecih nosečnosti pogosto doživljajo številne neprijetnosti, kot na primer slabost, nihanje razpoloženja in boleče prsi, zaradi česar jim tudi pri spolnem odnosu ni prijetno.

Pogovor med partnerjema je na tem mestu zelo pomemben, da razumeta kaj drugi občuti, in spolno življenje prilagodita temu posebnemu obdobju v življenju.

Ali otrok opazuje? Otrok ob spolnem odnosu čuti nežno zibanje, ki pa zanj ni nič posebnega, saj ga čuti tudi, kadar hodite. Verjetno čuti tudi maternične krče med orgazmom, toda ti krči so zanemarljivi. Za primerjavo: ob začetku rojevanja se začne maternica krčiti v porodnih popadkih, ki so precej močnejši, toda še za tiste strokovnjaki menijo, da jih otrok na začetku rojevanja občuti le kot nežno masažo.

Prav gotovo pa vas med spolnim aktom otrok v maternici ne more opazovati in se pozneje tega ne bo spominjal. Res je, da se lahko odziva na vaše aktivnosti – med spolnim odnosom se bodo njegovi gibi upočasnili, po orgazmu pa bodo hitrejši, vendar je to posledica hormonske in maternične aktivnosti, ki jih sproži orgazem.

Ni več želje po seksu Pri nosečnicah hormonska nihanja igrajo veliko vlogo pri sami želji po spolnosti. V prvem trimesečju veliko žensk občuti utrujenost in slabost, zato ni čudno, da niti ne pomislijo na seks. V drugem trimesečju hormoni ne divjajo več tako zelo, takrat so nosečnice veliko bolj aktivne in navadno se poveča tudi želja po spolnosti. Proti koncu nosečnosti pa v ospredje spet pridejo druge stvari, kot je strah pred porodom in priprave na starševstvo, kar ponavadi zatre željo po spolnosti.

Tudi če vam ni do seksa, je pomembno, da v času nosečnosti ohranite intimnost s partnerjem. Ne pozabite, da je spolnost več kot samo seks – tudi crkljanje in objemanje v postelji, sproščujoče kopeli, romantične masaže ...

Bo seks v nosečnosti drugačen, kot je bil prej? Več razlogov je, da je seks med nosečnostjo lahko zelo prijeten, za nekatere celo bolj kot sicer. Povečano izločanje vaginalnega izcedka in nabreklo genitalno področje, kar je značilno v času nosečnosti, nekaterim omogoči boljši orgazem. Za pare, ki so se dlje časa trudili za zanositev, je dodatni plus tudi to, da je zdaj seks spet zaradi užitka in ne z namenom zanositve.

Po drugi strani je kar nekaj razlogov, zakaj seks v nosečnosti morda ni prijeten: ženske pogosto spremlja nosečniška slabost in občutljive, boleče prsi, tako moški kot ženska pa se počutita nerodno pri iskanju primernega položaja zaradi nosečniškega trebuha.

Vzemite to kot priložnost, da se s partnerjem zbližata in spoznata nove možnosti v spolnem življenju. Pogovorita se, kaj vama ustreza, in se prilagodita – vzamita dodatno blazino za podporo, se naslonita in odkrijta nove položaje.