Četrtek,
15. 9. 2011,
14.43

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 15. 9. 2011, 14.43

8 let, 7 mesecev

Bi podpisali predporočno pogodbo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V tujini so predporočne pogodbe v porastu, v Sloveniji pa zakonsko še vedno niso urejene. Niso pa prepovedane.

V času sklenitve zakonske zveze je vse kot v pravljici, romantika je na vrhuncu, občutki zaljubljenosti pa brezmejni. Takrat se zdi nekako nepredstavljivo, da bi morali to ljubezen tudi nekako formalizirati s podpisom, ki bi urejal naše sedanje in prihodnje skupno premoženje. A ko se zgodi najhujše in pride do neizogibnega, zakonca pa se srečata na ciljni črti svojega zakona ter moreta formalno določiti obsežnost in vrednost svojega premoženja, (pre)večkrat pride do trenj. Povzročajo jih predvsem srditi boji za premoženje. Kako lahko zavarujemo svoje premoženje? Čeprav v Sloveniji predporočne pogodbe niso zakonsko urejene, je svoje premoženje mogoče zavarovati. Odvetnik Dejan Ljubič nam je pojasnil, da je ob sklenitvi zakonske zveze mogoče podpisati nekakšen popis stanja premoženja. Toda ta papir ne ureja premoženja, ki si ga zakonca ustvarita med zakonom. To bi lahko urejala predporočna pogodba, če bi bila pri nas pravnoformalno veljavna. Kot pojasnjuje Ljubič, je pri nas edini način varovanja premoženja ta, da zakonca med zakonom sproti delata t. i. delitve premoženja v obliki notarskega zapisa. Če, recimo, eden izmed partnerjev meni, da s svojim delom ustvarja več premoženja kot drugi, lahko predlaga takšne sprotne delitve premoženja. Nikakor pa si zakonca ne moreta vnaprej razdeliti deležev premoženja.

Poskrbite tudi za nepremičnine

Ljubič opozarja tudi na to, da pri ločitvah pogosto nastajajo nesoglasja pri določanju deleža skupne nepremičnine. Vsem bodočim zakoncem ali parom, ki bodo živeli v zunajzakonski skupnosti, zato svetuje, naj že pri nakupu nepremičnine določijo deleže, ki morajo biti izračunani na podlagi tega, koliko je kdo finančno prispeval pri nakupu.

Kmalu predporočne pogodbe tudi pri nas? Predporočne pogodbe so pri nas predvidene z novim družinskim zakonikom. Kot nam je pojasnila Marjana Tičar Bešter, predsednica pri Notarski zbornici Slovenije, se bodo te pogodbe delale v obliki notarskih zapisov in bodo nato shranjene v registru ženitvenih pogodb.

"Osnova predporočne pogodbe bo dogovor med partnerjema, na podlagi katerega se bosta dogovorila o premoženjskih zadevah, ne da bi ju omejevala zakonodaja," je povedala Tičar Bešterjeva, ki se tudi sama strinja z uvedbo tovrstnih pogodb, saj je prepričana, da so veliko bolj življenjske.