Četrtek, 23. 6. 2011, 8.43
9 let
Botoks nas naredi manj občutljive in sočutne

David T. Neal, asistent psihologije na kalifornijski univerzi, in Tanya L. Chartrand, profesorica marketinga in psihologije na poslovni univerzi, sta ugotovila, da so ljudje, ki so si dali vbrizgati botoks, fizično nezmožni posnemanja čustev drugih ljudi. Nezmožnost posnemanja čustev pa jih oropa sočutja. Ideja o raziskavi je izhajala iz študije, opravljene leta 1989, ki je ugotovila, da se dolgoletna partnerja začneta sčasoma oponašati v kretnjah in mimiki.
Botoks naj bi vseboval snov, ki na naše telo vpliva tako, da nismo več sposobni zaznavati sogovornikove mimike obraza. Poslušalec naj bi sicer podzavestno posnemal izraze sogovornika. Mimika obraza pa nam naj bi pri sogovorniku pomagala ustvariti tudi boljši prvi vtis.
V študiji so zajeli ženske, ki so si v zadnjih dveh tednih dale vbrizgati botoks in ženske, ki botoksa ne uporabljajo. Na fotografijah so si ogledale poteze oči, ki so jih morale nato povezati z določeno pozitivno ali negativno obrazno mimiko in njihovimi čustvi. Ženske, ki ne uporabljajo botoksa, so bile pri sestavljanju celotne podobe oseb veliko bolj natančne in uspešnejše kot tiste, ki ga uporabljajo.