Nedelja,
24. 6. 2012,
21.04

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 24. 6. 2012, 21.04

9 let

Žiga Murko: Prvič v New York na NBA tekmo, tretjič snemat ploščo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mladi pozavnist, ki skupaj s sovrstniki in somišljeniki obuja slovensko jazz sceno ter odpira glasbi pot na nepredvidljive mestne vogale in ulice.

Z junijem se je odprla sezona poletnih glasbenih festivalov na prostem. Bogati beri že uveljavljenih glasbenih dogodkov z dolgoletno tradicijo se v zadnjem obdobju pridružuje še nekaj samorastniških gverilskih festivalov, za katerimi stoji mlada generacija glasbenikov in glasbenih entuziastov. Med njimi je tudi triindvajsetletni pozavnist Žiga Murko, ki je z zasedbo Žiga Murko 13 minuli konec tedna zaigral na dveh festivalih. V petek so odprli letošnji Boben in lajna, včeraj nastopili na Lentu, konec meseca pa jih čaka še Jazz festival Ljubljana.

Ko piflarski klavir zamenja družabna pozavna Žiga Murko je svojo glasbeno pot začel kot pianist, a ga skorajda 'piflarski' pristop k igranju ni prevzel. Zelo zgodaj je začutil, da je glasba tudi oblika druženja in opazil, da je pri igranju v orkestru tega veliko več. Tako je klavir nadomestila pozavna, ki jo je imel že doma, saj je bil pozavnist tudi Žigov oče. Prvi učitelj pozavne Iztok Babnik ga je zmotiviral do te mere, da je ogromno vadil in se čez leto dni že vpisal na srednjo glasbeno šolo v Kopru. Tam je pod mentorstvom Alberta Kolbla spoznal, kaj pomenita "dril" in disciplina.

"Že ob osmih zjutraj greš čez vse durove in molove lestvice in če se kje zmotiš, se moraš ponovno vrniti na začetek." To ga od pozavne ni odvrnilo, ravno nasprotno, spoznal je, da pozavna to potrebuje. "Je zelo težek inštrument, ki se mu moraš veliko posvečati. Ne le, kar se tiče 'vežbanja', prilagodiš ji življenjski slog."

Holandija – središče jazza Po končani štiriletki se je odpravil v Jazz Konzervatorij v Rotterdam, kjer je študiral pod vodstvom Barta Van Lierja in Ilje Reijngouda. "Jazz sem začel raziskovati že med igranjem klavirja, prebiral knjige in poslušal glasbo, ki jo je poslušal tudi oče, veliko soula in črnske glasbe. Vedel sem, da želim študirati jazz in v Rotterdam odšel prav zaradi profesorjev." Od Barta, ki ga imenuje tudi guru pozavne, se je naučil veliko več kot zgolj igranja inštrumenta. "Pokazal mi je meditacijske tehnike, tehnike dihanja in sproščanja pred koncertom, kar mi je odprlo veliko novih možnosti za dojemanje inštrumenta, prepoznavati frekvence, ki v glasbi nastajajo in vse skupaj povezovati bolj holistično." Čeprav mu je študij veliko dal, se je Žiga po diplomi vrnil v Slovenijo. A ne brez vizije.

Boben in lajna V istem obdobju kot Žiga so na Nizozemskem študirali še trije mladi glasbeniki – Andrej Hočevar, Jan Kus in Goran Krmac – in fantje so se redno dobivali in ustvarjali. "Z Janom sva se po štiri ure vozila na sever k Andreju in Goranu in nato smo cele vikende vadili. Vsi so nas spraševali, kaj bomo po študiju in ko smo se vrnili, smo se združili ter ustanovili zavod Boben in lajna." K sodelovanju so povabili vse zainteresirane in začeli s promocijo sodobne jazz glasbe pri nas. Zelo hitro so osnovali festival Boben in lajna, ki je prvič zaživel lansko poletje na Ljubljanskem gradu, v njegovem okviru pa je potekala tudi Poletna šola jazza. Odziv poslušalcev, glasbenikov in učencev je bil odličen, zato je festival letos dobil svoje nadaljevanje.

Nasploh se Žigu zdi, da se je v zadnjem letu veliko spremenilo – na bolje. V Ljubljani pa tudi po Sloveniji se je razvilo aktivno jazz vzdušje, dogodkov je vedno več, prav tako pa tudi zanimanja občinstva. "Vidi se, da poslušalci in udeleženci čutijo energijo, ki jo imamo mlajši glasbeniki in radi slišijo sveže, na novo narejene stvari. To se pozna tako v glasbi kot življenjskem slogu in odnosu do dela. Nič nam ni težko narediti."

Sodobna tehnologija – sodobna glasba? Glede na to, da veliko Žigovih kolegov še vedno študira na tujem, iz tujine pa prihajajo tudi nekateri člani skupine Žiga Murko 13, je splet pogosto edina vez med njimi. Koliko pripomoreta oziroma predrugačita način dela glasbenika sodobna tehnologija in splet? Zelo, pravi Žiga, ki izpostavi predvsem dostopnejše in lažje možnosti snemanja in ustvarjanja glasbe, ko nimaš s seboj inštrumenta. "Elektronika dovoljuje mnogo stvari. Včasih smo vse ideje držali v glavi in preden smo prišli do klavirja, si bil že poln nekih novih idej," pripoveduje. "Zdaj vse dokumentiraš v hipu in dopolnjuješ bazo glasbe, ki jo lahko kadarkoli povlečeš ven in nadgradiš." Podobno je tudi s promocijo glasbe in nastopi. "Še pred kratkim sem pred koncertom pošiljal sms-e z vabili na koncert, danes ga najavim na facebooku, naložim fotografije z vaj, posnetke s koncertov ..."

13 – za glasbo nenavadna številka Žiga, ki stremi k izvajanju avorske glasbe, trenutno igra v zasedbah Next, Amna ter v free jazz kombu Zlatka Kavčiča, ima pa tudi dva svoja benda, Žiga Murko Group in Žiga Murko 13. Medtem ko je prva skupina bolj ulično, elektronsko in eksperimentalno naravnana, je druga prav tako zanimiva in nenavadna, a v drugem pogledu. Žiga Murko 13 sestavlja trinajst posameznikov in s tem trinajst inštrumentov: štiri pozavne, štiri trobente, trije saksofoni (sopran, alt in tenor), bobni in tuba, ki poskrbi za značilen zvok brass benda. "Želeli smo ustvariti neke vrste big bend ali brass bend s toliko inštrumenti, da bo vse zvenelo brez klavirja, kitare ali drugega harmonskega glasbila. Za ta efekt pa potrebuješ aranžmaje, ki se harmonsko podpirajo in ti dajo dovolj svobode, da se v glasbi vse zgodi, kot je bilo zastavljeno v izvirniku." Še letos naj bi izšla plošča, ki so jo snemali v meki in sanjah vsakega jazzista – New Yorku.

New York, New York Žiga je bil prvič v New Yorku še kot mulc, ko je šel tja na ogled košarkarske tekme lige NBA. "Pred enim letom sem bil tam šele drugič, a prvič kot glasbenik, in začel odkrivati jazz klube, kafiče in njihovo sceno. Letos smo šli tja snemat svoj projekt," razlaga. "Vsakemu predlagam, naj čimprej diplomira, nato pa naredi premor in spozna, kaj pomeni biti 'freelancer', organizirati dogodke, pisati glasbo brez navodil, ki ti jih dajo profesorji ... V tem obdobju se spoznaš, vidiš, kaj bi rad počel, se tega lotiš in daš od sebe vse, da to realiziraš."

V New Yorku so fantje snemali v enem najboljših studiev v Brooklynu, izkušnjo pa Žiga opisuje kot neverjetno, saj je vse organizirano in opremljeno do najmanjše podrobnosti, studijski tehniki pa svoj posel obvladajo. Snemali so s številnimi znanimi imeni iz sveta jazza. "Do zdaj sem te ljudi z velikim občudovanjem poslušal na cedejih, gledal videe po YouTubu, zdaj pa smo bili v studiu skupaj, igrali ena na ena, se družili ... ogromno se naučiš od njih, že če jih zgolj opazuješ med ogrevanjem in igranjem."

Z zasedbo Žiga Murko 13 bodo torej v okviru Jazz festivala Ljubljana zaigrali 29. junija v Klubu Cankarjevega doma, Žiga pa obljublja obilico avtorskih komadov, zanimivih in presenetljivih ritmov ter modernih zvokov.