Četrtek, 5. 11. 2009, 13.21
8 let, 7 mesecev
Vsa življenja Igorja Bavčarja
Nastajala je štiri mesece, avtorici pa sta besedilo črpali iz številnih novinarskih virov.
Avtorici se v knjigi sprehodita od 70-ih let prejšnjega stoletja, ko so Bavčarja novinarski in uredniški dosežki v študentskem časopisu Tribuna izstrelili v visoko mladinsko politiko, do poznih 80-ih let, ko je postal neformalni vodja slovenskega demokratičnega gibanja, in njegove vloge v osamosvojitvi Slovenije. Sledijo poglavja o njegovih političnih vlogah po osamosvojitvi Slovenije in obdobje Bavčarjevega življenja, ki ga je zaznamovalo vodenje koprskega Istrabenza.
Sovdatova: Bavčar si zasluži knjigo
Igor Bavčar je po besedah Sovdatove zagotovo zelo zanimiva oseba, luciden človek, ki si zasluži knjigo. Pri nastajanju knjige ni sodeloval, v zadnjem obdobju pa je bil tudi zelo redkobeseden. K sreči je v določenem življenjskem obdobju veliko govoril o sebi, je na današnji predstavitvi knjige v Ljubljani poudarila Todorovska, ki je avtorica prvega dela knjige, ki govori o življenjski poti Igorja Bavčarja pred vstopom v gospodarstvo.
"Večina virov želela ostati neimenovana"
Todorovska je pojasnila, da je večina virov, tako iz vrst politike kot gospodarstva, od katerih sta avtorici črpali informacije, želela ostati neimenovana. Razkrila pa je, da so bili politični viri ljudje, ki so oblikovali slovensko politično sceno. Po besedah Todorovske gre za ljudi, ki so bili skupaj z Bavčarjem v "istem zosu" in očitno dopuščajo možnost, da bodo to še kdaj počeli.
Bavčar, ki je bil po osamosvojitvi Slovenije, pri kateri je tudi sam sodeloval, močno vpet v politično življenje, kasneje pa je vodil koprski Istrabenz, si je svojo gospodarsko kariero v Kopru izbral sam, in sicer potem, ko ga nekdanji predsednik države Janez Drnovšek ni izbral za svojega naslednika, poudarja Sovdatova.