Neža Mrevlje

Torek,
23. 9. 2014,
13.55

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 9. 2014, 13.55

9 let

Tatuji s kriminalno zgodovino (foto)

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Tatuji imajo kulturno in družbeno zgodovino. Ruski strokovnjak Arkadi Bronikov se je posvetil tovrstnim zapisom na telesih skozi kriminalni kontekst, o tem pa je nastala tudi knjiga.

Arkadi Bronikov velja za enega od vodilnih ruskih strokovnjakov za ikonografijo tatujev. V Sovjetski zvezi je veljal za enega izmed bolj izkušenih kriminologov, s čimer si je svojo mesto na notranjem ministrstvu izboril za več kot trideset let.

V tem času je obiskal številne sovjetske kaznovalne in popravne institucije, kjer je intervjuval in fotografiral številne obsojence. V tem času je nastalo na tisoče fotografij potetoviranih kaznjencev. Prebiranje tetovaž pa je Bronikovu marsikaj povedalo tudi o življenju in vrednotah posameznega delikventa.

V času, ko tatuji na Zahodu ne označujejo takšnega in drugačnega družbenega roba in ko so množično stopili v urbana okolja, se je zanimivo zazreti v del njihove preteklosti s posebno kulturno konotacijo.

Zbirka tatujev kriminalcev Med letoma 1960 in 1980 je Arkadi Bronikov dodobra izpopolnil svojo zbirko podob potetoviranih kaznjencev. Tetovaž ni le dokumentiral, temveč jih tudi interpretiral in tako pospremil z razlago simbolov ter jih tako umestil v mitološki, verski in kulturni kontekst.

Iz zbranega in obdelanega materiala je nastala tudi knjiga, ki so jo pred kratkim izdali pri londonski založbi Fuel, vanjo pa vključili več kot 180 fotografij. Te so pospremili z avtorjevimi interpretacijami, na določenih mestih tudi s podrobnim kriminalnim profilom posameznika.

Nekaj utrinkov iz knjige potetoviranih ruskih zapornikov

Fotografija 1: Bankovec ameriškega dolarja, nebotičnik in pištola z začetnicami ZDA pričajo o zapornikovi ljubezni do načina življenja ameriških mafijskih združb. Oči na prsnem kosu pa pomenijo "Pazim nate", pri čemer naj bi to bilo namenjeno sojetnikom, je zapis na telesu interpretiral Bronikov.

Fotografija 2: Oči na prsnem košu podobno kot pri prejšnjem pomenijo "Opazujem te" ali pa "Vse vidim". Po analizi Bronikova te tetovaže večinoma izvirajo iz starih ruskih legend.

Fotografija 3: Dvoglavi orel je simbol carske Rusije. Če se je pred razpadom Sovjetske zveze njegova vrnitev zdela še tako razumljiva, sta ga po razpadu komunistične države nadomestila srp in kladivo ter postala spet uveljavljeni državni emblem. Fotografija potetoviranega telesa je nastala še v času Sovjetske zveze in tako kaže močno nasprotovanje takratni politični resničnosti. Kip svobode na zgornjem delu prsi govori o stremljenju k svobodi, temna človeška podoba s pištolo pa izpričuje pripravljenost na nasilje in umore, je vizualne zapise tolmačil ruski strokovnjak.

Fotografija 4: Gre za interpretacijo mita o Prometeju, ki ga je Zeus, ker je z Olimpa ukradel ogenj in ga dal ljudem, za kazen priklenil na skalo. Vtetovirana ladja pod antično legendo predstavlja posameznika, ki ne želi opravljati običajnega dela. Gre za tatu na begu.

Fotografija 5: Osemkraka koničasta zvezda na ključnici je bila pogosta oznaka za nasilnega žeparja. V metuljčka zavezana kravata okoli vratu, ki so jo največkrat vtetovirali proti volji njenega nosilca, je praviloma označevala prestopnika, ki je prekršil "kodeks" tatov in na skrivaj sodeloval s policijo. Dolarski znak na vozlu pa je pomenil, ali da gre za vlomilca v sefe ali pralca denarja.