Sreda,
2. 2. 2011,
13.27

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 2. 2. 2011, 13.27

8 let, 10 mesecev

PRELISTANO: Filozofija Andyja Warhola

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Umetnik o sebi in o svojem življenju razlaga z nonšalantno lahkoto, knjiga pa se bere kot zbirka za življenje. Običajno življenje.

Avtor: Andy Warhol Prevod: Lili Potpara Založba: Modrijan Cena: 27,20 €

Andy Warhol je eden od najopaznejših (in najpomembnejših) umetnikov prejšnjega stoletja, k njegovi slavi pa je pripomogla tudi njegova ekscentričnost. Zanimanje za Filozofijo Andyja Warhola praktično nikoli ne pojenja. Pri nas je prevod prišel ravno v času, ko vztrajno iščemo slovenske talente in ugotavljamo, da je zvezda lahko prav vsak.

Čeprav pogosto mislimo, da o tem utemeljitelju pop arta vemo že vse, nam je njegovo razmišljanje pravzaprav neznanka. Morda poznamo njegovo Marilyn Monroe v različnih barvnih odtenkih, a umetnikove izdelke lahko ne le gledamo, ampak tudi beremo ter pobrskamo po ozadju njegovega delovanja. V knjigi, razdeljeni na več delov, Warhol sicer ne secira svojih umetniških projektov, ampak sebe in svojo zasebnost.

Filozofija Andyja Warhola, ki nosi podnaslov Od A do B in spet nazaj, se bere kot nekakšen "priročnik za vsakdanjost", umetnik pa v njem predstavlja svoja razmišljanja tako o slavi, delu, denarju in lepoti kot tudi o ljubezni, spolnosti in celo moči spodnjega perila, ne nazadnje pa tudi o sebi.

Tako na primer razloži, da je sam pravzaprav sramežljiv, obenem pa zaseda veliko osebnega prostora. A ta pritegne veliko pozornosti, s katero se Warhol ni znal spopadati, prav zato ima rad medij televizije in pravi: "Resnično zavidam vsem tistim, ki imajo svojo televizijsko oddajo. Kot sem rekel, rad bi svojo oddajo, ki bi se imenovala Nič posebnega."

Warhol brez pretirane prevzetnosti in nerazumljivosti razkriva življenje umetnika in njegove nenavadne navade, a ne poskuša biti globokoumen in pri svojih kratkih in jedrnatih nasvetih ne pametuje. Ravno v tem preprostem in včasih celo nonšalantnem podajanju "filozofije" tiči poseben šarm Warhola kot umetnika in priložnostnega filozofa, polnega nasvetov, ki mimogrede navrže tudi to, da je za uspeh treba razmišljati kot bogataš, a biti oblečen kot revež.