Sreda,
7. 9. 2011,
9.08

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 7. 9. 2011, 9.08

8 let, 9 mesecev

PRELISTANO: Bushido: Kodeks samuraja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nesmrtni dokument japonskega avtorja in samurajevega sina Inaza Nitobeja razkriva dušo tradicionalne Japonske, ki izvira iz bushida – etičnega sistema viteštva.

Avtor: Inazo Nitobe Prevod: Aleksander Mermal Založba: Sanje, 2011 Cena: 8,99 evra (mehka vezava), 21,95 evra (trda vezava) Bushido dobesedno pomeni način, kako bi se bojevniški plemiči morali obnašati v vsakdanjem življenju in tudi pri svojem poklicu, predstavlja nekakšna pravila viteštva, skupek moralnih načel samurajev. Neizgovorjena in nezapisana so se pravila vojaške časti razraščala v stoletjih japonske viteške tradicije, samurajev sin Nitobe, japonski avtor, profesor, ekonomist, politik in diplomat, pa jih je ubesedil v knjigi, ki je po stoletju osvajanja bralcev po vsem svetu – knjiga je prvič izšla leta 1900 – dosegla tudi Slovenijo. Citat: "Viteštvo je cvet, ki domuje na japonski zemlji prav tako kot njen simbol, češnjev cvet; pa tudi posušen primerek v herbariju naše zgodovine ni. Še vedno je med nami v svoji moči in lepoti, in četudi ne zavzema vidne oblike, vseeno daje okus našemu moralnemu ozračju in nam daje vedeti, da smo še vedno pod njegovim močnim vplivom. Družbene razmere, ki so ga porodile in vzdrževale, so že zdavnaj minile, a prav tako kot zvezde, ki jih ni več, še vedno sijejo s svojimi žarki na nas; tudi luč viteštva, otroka fevdalizma, ki je preživel obdobje, ki ga je porodilo, še vedno osvetljuje našo moralno pot. V veselje mi je razmišljati o tej temi v jeziku Burka, ki je izrekel dobro znano ganljivo žalnico ob spregledanih parah evropskega prototipa viteštva." Bushido: Kodeks samuraja velja za enega najpomembnejših pionirskih zapisov o japonski kulturi in etičnem sistemu viteštva, ki je v začetku 20. stoletja Vzhod približal Zahodu. Inazo Nitobe je namreč izvirnik napisal v angleščini in povlekel številne vzporednice med japonsko in zahodno kulturo, kar je bilo ključno za razumevanje do takrat relativno nepoznanega naroda. S knjigo je odgovoril na mnogo vprašanj, ki so mu jih kot Japoncu zastavljali v Združenih državah Amerike in pojasnil izvor marsikaterega stereotipa o sodobni Japonski. Avtor pred bralca razgrne zapleteno mrežo bushida: opiše izvor in vire japonskega viteštva, podrobno predstavi njegov značaj in nauke ter njegov vpliv na ljudstvo, pogleda pa tudi v prihodnost, v nadaljevanje in trajnost njegovega vpliva. Rdeča nit pripovedi so viteške vrline, ki sicer enotno besedilo delijo na nekakšna minipoglavja, med katerimi se vije motiv češnjeve veje. Končna sodba: Skromna knjižica, ki je pravi leksikon kulturne zgodovine dežele vzhajajočega sonca, se zdi nesmrtna, čeprav je viteštvo že davno doživelo svoj zaton. A njegovi nauki ostajajo vsaj delno zasidrani v sodobni japonski družbi, ki še vedno slovi po svoji neizmerni vljudnosti, neuklonljivosti, ponosu in patriotizmu. Domoljubnemu idealiziranju ni ubežal niti opis viteške tradicije; ta bo bralca spodbudil k razmisleku o skrivnostni kulturi, ki poudarja, da je bil končni ideal viteštva mir, in projiciranju dediščine viteštva na sodobno Japonsko.

Avtor: Inazo Nitobe Prevod: Aleksander Mermal Založba: Sanje, 2011 Cena: 8,99 evra (mehka vezava), 21,95 evra (trda vezava)

Bushido dobesedno pomeni način, kako bi se bojevniški plemiči morali obnašati v vsakdanjem življenju in tudi pri svojem poklicu, predstavlja nekakšna pravila viteštva, skupek moralnih načel samurajev. Neizgovorjena in nezapisana so se pravila vojaške časti razraščala v stoletjih japonske viteške tradicije, samurajev sin Nitobe, japonski avtor, profesor, ekonomist, politik in diplomat, pa jih je ubesedil v knjigi, ki je po stoletju osvajanja bralcev po vsem svetu – knjiga je prvič izšla leta 1900 – dosegla tudi Slovenijo.

Bushido: Kodeks samuraja velja za enega najpomembnejših pionirskih zapisov o japonski kulturi in etičnem sistemu viteštva, ki je v začetku 20. stoletja Vzhod približal Zahodu. Inazo Nitobe je namreč izvirnik napisal v angleščini in povlekel številne vzporednice med japonsko in zahodno kulturo, kar je bilo ključno za razumevanje do takrat relativno nepoznanega naroda. S knjigo je odgovoril na mnogo vprašanj, ki so mu jih kot Japoncu zastavljali v Združenih državah Amerike, in pojasnil izvor marsikaterega stereotipa o sodobni Japonski.

Avtor pred bralca razgrne zapleteno mrežo bushida: opiše izvor in vire japonskega viteštva, podrobno predstavi njegov značaj in nauke ter njegov vpliv na ljudstvo, pogleda pa tudi v prihodnost, v nadaljevanje in trajnost njegovega vpliva. Rdeča nit pripovedi so viteške vrline, ki sicer enotno besedilo delijo na nekakšna minipoglavja, med katerimi se vije motiv češnjeve veje.