Neža Mrevlje

Ponedeljek,
6. 10. 2014,
16.24

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 6. 10. 2014, 16.24

9 let, 2 meseca

Picasso se po sporu iz restavracije seli v muzej

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Four Seasons je ena od znamenitih newyorških restavracijah, kjer so jedli že številni slavni. Pred časom so tam opazili poseben porast rezervacij. A vzrok ni meni, temveč Picassova slika.

Za legendarno newyorško restavracijo, ki je od svojega odprtja leta 1959 za svoje mize posadila že marsikaterega predsednika, princeso in pop ikono, v zadnjem času vlada še posebno zanimanje. Vzrok pa ni bil to, kar pripravljajo v kuhinji, temveč odločitev sodišča.

Zdaj je namreč dokončna, kot poroča Jutranji list. Po dolgotrajnem pravnem sporu, v katerem so se kresali kapital in zgodovina, vrednote in vrednosti, so se odločili, da ena izmed največjih slik španskega slikarja Picassa z naslovom Le Tricorne zapusti zidove znamenite restavracije. Umetnino bodo nato po temeljiti konzervatorski obdelavi na ogled postavili za muzejskimi zidovi.

Prehitra poteza je sprožila pravni spod Pred letom dni je lastnik zgradbe, kot poroča hrvaški časnik Jutranji list, v kateri je restavracija, Aby Rosen, dal navodilo, da Picassovo delo zaradi prenove umaknejo s sten. Zaletava Rosnova poteza pa je dobila sodni epilog.

Lastniki Picassovega dela Le Tricorne, odvetniška družba Landmarks Conservancy, so zaradi strahu, da bi morebitni nestrokovni pristop ob premikanju umetnine lahko pripeljal do poškodb, Abyja Rosena tožili. Opozorili so ga tudi, da morajo kakršne koli spremembe v zvezi z umetnino kot lastniki odobriti.

Kresala so se kopja Okoli vprašanja o premestitvi Picassove slike so se v zadnjih mesecih kresala kopja. Zadnji sklep pa je sprejelo sodišče in odločilo, da bodo sliko darovali muzeju New York Historical Society.

Posebnost restavracije je bilo Picassovo delo Ena od posebnosti newyorške restavracije Four Seasons tako že od njenega začetka ni bil le jedilnik, temveč tudi Picassova slika. Umetniško delo, ki meri 5,8 krat 6,1 metra in tehta okoli 200 kilogramov, velja za največjo umetnino španskega slikarja na ameriških tleh. Njeno vrednost ocenjujejo na okoli 1,2 milijona evrov.

Delo Le Tricorne je slikar na gledališki zavesi ustvaril leta 1919 za neko avantgardno baletno skupino. Leto prej se je Picasso oženil z baletno plesalko Olgo Khokhlov in glede na to, da je postal eden od njenih največjih umetniških zaščitnikov, so nekateri poznavalci celo mnenja, da je v tej umetnini med drugim portretiral svojo ženo in znamenitega umetniškega kritika in baletnega pokrovitelja Sergeja Djagileva.

Zadnji dnevi Picassove slike V zadnjih dneh, ko je slika še bila v Picassovem koridorju, kot so imenovali del restavracije, kjer je viselo delo, so v Four Seasons opazili porast gostov. Marsikdo je namreč prišel po poslednjo fotografijo, pred njo so nastajali nešteti selfieji, številni so si jo prišli še zadnjič ogledat v tem ambientu. Lastnik restavracije Julian Niccolini je v njenih zadnjih dnevih v tem okolju nasproti nje postavil kavč. Tisti, ki so to želeli, so si lahko tako za njen ogled vzeli čas.

Kot v Jutranjem listu povzemajo besede enega od rednih gostov restavracije, filmskega producenta Howarda Kaminskyja, ga je ta prevzela takoj, ko jo je videl. "Sapo mi je vzela vsakič, ko sem vstopil v Four Seasons, kar pa ni bilo redko. Mislim celo, da je bila preveličastna za restavracijo ne glede na to, kako ugledna je."

Ne glede na to, da je newyorška restavracija svojo znamenitost med drugim gradila tudi na dejstvu, da je v njej viselo legendarno umetniško delo, pa je Niccolini kljub vsemu optimističen. "Zdaj ko je slika odšla, verjamem, da se bo pojavilo nekaj novega. Prepričan sem, da bo to enako spektakularno."