Sreda, 6. 2. 2008, 13.21
7 let, 1 mesec
Ninin dnevnik
Avtor: Nina Lugovska Založba: Učila Cena: 28,9€
Nina Lugovska je bilo dekle iz skromnega družbenega sloja, ki si je kljub pritisku režima in zatiranju svobode upala svoja razmišljanja zapisati v dnevnik. Kot običajna najstnica se je spoprijemala s stiskami odraščanja, hrepenela je po svobodi in sprejetosti v družbi. Njeni zapisi so polni samoanaliz, razmišljanj o vsakodnevnih dogodkih, kritičnosti do svojih vrstnikov, predvsem do deklic, ki so po njenem mnenju preveč površinske in »vedno brenkajo na eno samo struno in so neskončno omejene«, medtem ko so dečki zanjo občudovanja vredni, tudi »tisti povprečnejši se zanimajo za vse«. Njeni dnevi so tako minevali v sanjarjenju o očeh tega ali onega sošolca, v razredu pa je skušala ujeti kak zaljubljen pogled. Toda njeno pretirano doživljanje svoje škilavosti in občutki osamljenosti, jo včasih pripeljejo na rob obupa, ko razmišlja celo o samomoru.
Dnevnik odraža tudi samostojno in neodvisno mišljenje, saj Nina kljub času, ko je vsepovsod polno ovaduhov, ko politična policija vdira v stanovanja in išče znake sovražnosti do Stalina in njegovega režima, obsoja oblast. »Vzgajajo nas, da bi postali pohlevni sužnji, in neizprosno zatrejo vsakega uporniškega duha. Vsako znamenje kritične drže do resničnosti, vsak namig na svobodo in neodvisnost je strogo kaznovan.«
Tovrstno zabeležene misli so Nino, tako kot mnoge druge, leta 1937 pri njenih osemnajstih letih pripeljale v gulag, prisilno delovno taborišče. Bralec se kar ne more načuditi, da so bili ti nedolžni stavki dovolj za obsodbo, za uničenje življenja nedolžne najstnice in njene celotne družine.
Dnevnik ruske Ane Frank je predvsem najstniški dnevnik, ki med vrsticami prikazuje tudi resničnost sovjetskega življenja v času totalitarnega Stalinovega režima. Spretno pisanje mladega dekleta in slikovit oris dogodkov, doživljanja in razmišljanja bralca pritegne in ga spomni na lastno odraščanje in nihanje razpoloženja.