Sreda, 25. 9. 2013, 14.37
9 let, 2 meseca
Mladinska književnost o resnih osebnih in družbenih temah

Mladinski romani, ki odpirajo resne osebne in družbene teme, kot so nasilje, spolna zloraba, posilstvo, ločitev in soočanje s hudo boleznijo, nagovarjajo mlade in odrasle bralce ter bralke. Pri Mladinski knjigi izdane knjige so delo Neli Kodrič Filipić, Cvetke Sokolov, Polonce Kovač, Boštjan Gorenc pa je prevajal delo slavnega Johna Greena.
Solze so za luzerje je zgodba o devetošolki, katere najstniško življenje pretrese nenapovedan odhod od doma, ko z mamo in bratom odidejo v krizni center, nato pa v varno hišo. Ajda se tako začne soočati z ločitvijo staršev, v novi šoli pa tudi z vrstniškim nasiljem, na kratko zgodbo svojega zadnjega romana predstavlja avtorica Nela Kodrič Filipčić. Zgodbo o nasilju nad in med najstniki je izzvala situacija, ki jo je pisateljica opazovala na osnovni šoli, ki sta jo obiskovala njena sinova.
Nastala je napeta in doživeto napisana knjiga, v kateri se pojavijo glasovi različnih pripovedovalcev, v ospredju pa je glas Ajde in njene mame.
Roman je s spremno besedo pospremila družinska terapevtka Majda Mramor, ki poudarja, da je bistveno aktivno soočanje s tovrstnimi težavami in da molk o nasilju pomeni njegovo podpiranje in pristajanje nanj.
Pisateljica in pesnica za otroke Cvetka Sokolov se je s svojo najnovejšo knjigo podala v pisanje za mladino. V mladinskem romanu se je obrnila k temam, kot so spolnost, spolne zlorabe, strah, ljubezen, prijateljstvo … Kar ne ubije je zgodba o šestnajstletniku, ki se sooča s spolnim nasiljem, ki ga je storil. Povod za nastalo zgodbo, kot pripoveduje pisateljica, je bilo resnično pismo, na katerega je naletela v enem od medijev, v katerem se je najstnik v mladostniški stiski obrnil po pomoč, a odgovor ni pokazal pravega razumevanja za težavo mladega posameznika. To je avtorico spodbudilo, da je napisala knjigo.
Roman je bil uvrščen med pet finalistov za modro ptico 2013, nagrado Mladinske knjige za najboljše še neobjavljeno mladinsko književno delo. S spremnim besedilom pa je knjigo pospremila psihologinja Darinka Novak Jerman, ki je med drugim zapisala, da zgodba dveh najstnikov odpira vprašanje o pomoči najstnikom pri reševanju življenjskih stisk, ki jih bodo okrepile in ne ubile.
Zgodba o soočanju s hudo boleznijo prinaša pogled obolelega, ki se poleg s svojo boleznijo in soočanjem z omejitvami v življenju sprašuje tudi o bolečini svojcev, ki jo ti zaradi njegove bolezni doživljajo. Delo prinaša tudi dojemanje staršev, ki se srečujejo z zavedanjem, da bodo svojega otroka preživeli.
Prevajalec dela Boštjan Gorenc, ki je osrednja protagonista v romanu označil za Romea in Julijo 21. stoletja, za knjigo pravi, da je iskrena in pretresljiva. Jezik pa sega od slengovskih zapisov do visoko zvenečih fraz, ki jih mladi v zgodbi uporabljajo tudi šaljivo, in filozofskih traktatov. Krive so zvezde je roman, ki v težki situaciji najde smeh in smisel.