Sreda, 4. 3. 2015, 8.56
9 let, 2 meseca
"Levica je samo desnica s človeškim obrazom"

Lacanovska trojka, ki jo je na včerajšnjem dogodku v okviru festivala Fabula povezovalka Jela Krečič primerjala z bruseljsko trojko, ki jo pokličejo takrat, ko imajo v Evropi zadrege pri teoriji, je v dvorano SNG Drame pritegnila tako široko občinstvo, da so dodatne sedeže morali postaviti tudi na oder. Izhodiščno vprašanje Kdo zdaj tu laže je filozofinjo Alenko Zupančič ter filozofa Mladena Dolarja in Slavoja Žižka vodilo vse od Shakespearja (sedeži na odru so bili med drugim del scenografije predstave Hamlet) do filma The Rapture iz leta 1991.
Medtem ko lahko resničnost izjave ugotavljamo na podlagi primerjave z dejanskim stanjem, pa se zaplete, ko se izjava nanaša sama nase, na primer preprosta izjava "Lažem". Ker se govor lahko nanaša sam nase, vsaka izjava hkrati nekaj pove tudi sama o sebi, četudi na videz govori o svetu. Posebno vlogo ima tu ironija, kjer je treba v izjavi razumeti ravno nasprotno od tega, kar je izrečeno, zaradi česar je ironija po Sokratu najmočnejše orodje pri izpodbijanju nasprotnika. Hegel je na primer ironijo postavil kot osnovo dialektike, po Dolarjevem mnenju pa z ironijo lažje zadenemo resnico, saj če povemo naravnost, marsikaj izgubimo.
Dolar se je navezal na koncept ideologije, kjer ne gre za namerno zavajanje, varanje ljudstva s strani oblasti, saj ideologija niso lažne izjave o realnosti, temveč ideologija uokvirja realnost, zaradi česar nekaj vidimo kot realno, objektivno, očitno. Dolar tako danes razliko med levico in desnico vidi zgolj v odmerjanju ukrepov na domnevno očitno resnico, ki je prosti trg, torej na razliko med tem, ali prosti trg potrebuje socialni korektiv ali dokončno deregulacijo, iz česar Dolar sklepa, da je levica zgolj desnica s človeškim obrazom. "Ekonomija ni izjava o mačku na predpražniku, ampak je sama mačka. Če rečeš, da je ni, te obtožijo laži."
Alenka Zupančič se je v svojem prispevku ukvarjala z lažjo kot moralnim problemom in s pomočjo Kanta in njegovega spisa O domnevni pravici lagati iz človekoljubja. Kanta je namreč zmotilo, da na primer protestantizem laž kot pravico določa kot izjemo od univerzalnega. Martin Luter je na primer menil, da laganje ni nič hudega, če je laž izrečena v korist cerkvi, podobno pa danes poznamo laganje za Jezusa, torej dobronamerne laži, ki ljudi privedejo k Jezusu. Ker je v državnem zboru ravno potekala debata o istospolnih skupnostih, je Alenka Zupančič kot eno od "dobronamernih" laži navedla še laganje o gejih in lezbijkah za Jezusa, ki se ga poslužujejo nasprotniki pravic istospolnih.
"Absolutnost moralnemu zakonu v praksi lahko zagotovi le subjekt, ki deluje samo v skladu z zakonom. Če ravnam prav samo zato, ker se bojim boga, ravnam sicer legalno, ne pa tudi moralno," je povedala filozofinja, ki je citirala tudi Marka Twaina, ki je dejal, da se moramo, če človek, ki z resnico raje prizadene drugega, kot da bi z lažjo oskrunil svojo dušo, vprašati, ali je takšno dušo sploh vredno rešiti.
Svoj prispevek je končala z ugotovitvijo, da moralni zakoni nikoli ne morejo biti vsebinski, saj bi s tem zanemarjali kompleksnost sveta. "Nikoli ne moremo sestaviti seznama zapovedi, ki bi zadostoval svetu, v katerem živimo," zato moramo delovati tako, da naša volja lahko velja kot maksima občega ravnanja.
Žižek je nadaljeval z opisom filma The Rapture iz leta 1991, v katerem se glavna junakinja Sharon bogu odpove zato, ker jo je razočaral, ker si je ne zasluži, zato po Žižku za formulo ateizma ni dovolj, da rečemo, da bog ne obstaja, temveč da ne obstaja, hkrati pa je zloben, neumen, samoljuben in podobno, ali na kratko: "Boga ni, če bi bil, bi bilo pa še huje."
Žižek je sklenil, da včasih potrebujemo začetno laž, da uvidimo resnico, saj resnico pogosto zgrešimo, če se je lotimo neposredno. Najprej potrebujemo pravo laž. Kot primer je navedel zunanjo politiko Velike Britanije v času Tonyja Blaira, kjer bi bila tista potrebna laž ta, da je Blair agent Cie. To je laž, a nam pomaga razumeti resničnost britanske politike. Podobno za opisovanje kapitalizma potrebujemo komunizem, katerega ideja je sicer utopična in nima možnosti, a samo tako lahko uvidimo pravo resnico kapitalizma.
Žižek je za konec demokracijo označil za fetiš, ki nam onemogoča, da bi uvideli resnico. "Ne samo da demokracijo povzdigujemo, demokracija je tisto zadnje, kar vidimo, preden bi uvideli zagato družbenega polja. Če hočemo videti resnico, se moramo zato odpovedati temu fetišu."