Deja Crnović

Ponedeljek,
10. 8. 2015,
13.25

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 8. 2015, 13.25

9 let, 2 meseca

Koruza, krompir in kvinoja: najljubši migranti v Evropi?

Deja Crnović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Migracije so zgodovinska stalnica, ki svet spreminja na več ravneh. Kako migracije prek hrane spreminjajo prehranjevalne navade v Evropi, si bo oktobra mogoče ogledati na razstavi na Dunaju.

Medtem ko si slovenske hitre prehrane ne znamo predstavljati brez bureka, si v širšem evropskem kontekstu verjetno ne znamo predstavljati obroka, v katerem ne bi vsaj stranske vloge igral krompir. Migracije svet spreminjajo na različne načine, na dunajski razstavi 9.000 km grižljajev – potujoče znanje pa se bodo posvetili predvsem temu, kako so evropske prehranjevalne navade spremenili kmetijski pridelki iz Latinske Amerike. V glavnih vlogah bodo nastopili krompir, koruza in med sodobnimi jedci vedno bolj priljubljena kvinoja.

Med umetniško zasedbo tudi Mojca Marija Pungerčar Razstava bo na ogled med 16. in 29. oktobrom 2015 v dvorani Altes Kino v okrožju Ottakring, šest umetnikov in umetnic, med njimi tudi slovenska umetnica Marija Mojca Pungerčar, pa bo podrobneje raziskalo vključevanje pridelkov iz Latinske Amerike v evropsko kulinarično identiteto.

Kurator razstave Hansel Sato je o projektu zapisal: "Razstava z umetniškimi sredstvi vizualizira zgodovino razvoja kmetijskih pridelkov iz Latinske Amerike. Pokazati želimo, katere bistvene gospodarske in socialne spremembe je prinesla sprememba prehrambnega sistema in kako so ti pridelki postali del evropske kulinarične identitete."

Smo res to, kar jemo?

Razstavo bodo pripravili v okviru dunajskega umetniškega projekta Soho in Ottakring, ki se v sezoni 2015/16 odvija pod geslom "Od ust do ust" (In aller Munde) in pozornost posveča prehrani. Ta združuje tradicijo in sedanjost, osebno in globalno, materialno in simbolno, so zapisali organizatorji in organizatorke.

Vsaka odločitev o tem, kaj bomo jedli, ima svoj etnični, spolni, psihološki, izobraževalni in drugi družbeni kontekst, vsak izdelek, ki ga pojemo, pa ima svojo zgodovino, ki se je pogosto ne zavedamo.