Četrtek,
19. 4. 2012,
7.25

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 19. 4. 2012, 7.25

7 let, 3 mesece

Jure Košir: Od Kubricka do Vojnovića

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Poslovnež in nekdanji smučarski šampion Jure Košir o kulturnem udejstvovanju, večernem (trikratnem) ritualu prebiranja pravljic in razkošni zbirki filmskih DVD-jev, ki jo gradi že 20 let.

Kako pogosto se kulturno udejstvujete?

Odkar imam družino precej manj. Tudi večerni kulturni dogodki pravilom odpadejo oziroma jih zaradi usklajevanja bolj skrbno izbiram. Za lastno kulturno izobraževanje pa storim kar nekaj.

Mislite na branje?

Vsekakor.

Katera knjiga je trenutno na vaši nočni omarici?

Biografija Steva Jobsa. Sicer nima večje literarne vrednosti, me pa zanima sama zgodba.

Verjetno vas zvečer čaka tudi obvezno prebiranje pravljic vašim otrokom.

Seveda, vse pravljice smo obdelali že večkrat, ker imam tri otroke in je običajno treba brati vsakemu posebej.

Ste bolj človek za gledališče ali kino?

Izjemno rad imam film in glasbo. Vse glasbene novosti, tako domače kot tuje, spremljam prek spleta. Film ravno tako, je pa res, da zaradi družinskih obveznosti obisk kina pride bolj redko na vrsto.

Katerega umetnika najbolj cenite in zakaj?

Težko bi izbral zgolj enega. Če pa že moram, bi se na področju filmske umetnosti odločil za Stanleyja Kubricka. Doma imam vse njegove filme. Zbiram tudi DVD-je in si že 20 let ustvarjam zbirko. Imam jih nekje med 1500 in dva tisoč in jih poskušam urediti kronološko.

Kar zadeva domače umetnike, pa občudujem Gorana Vojnovića. Je zanimiv, bister, hitrih misli in je odlična poživitev za kulturno sceno. Ko me je ob dnevu knjige povabil na prireditev na Kongresnem trgu, kjer sem sodeloval kot bralec in njegov sogovornik, sem bil izredno počaščen.

Ko sva pri Vojnoviću … Čefurji raus! ali Jugoslavija, moja dežela?

Navdušen sem bil nad eno in drugo. Sta pa seveda različni. Roman Čefurji raus! je zgodba, ki je verjetno del njegovega življenja in okolja, ki ga je sam izkusil, Jugoslavija, moja dežela pa kot zgodba zahteva povsem drugačen pristop.

Veliko ste v stiku s tujci. Če bi vas vprašali, kaj jim predlagate, katero slovensko glasbeno skupino bi priporočili, kateri slovenski film in slovenskega pisatelja?

O okusih sicer rad razpravljam, ampak vseeno težko odgovorim. Če bi bili ti tujci vsaj malo rockovsko navdahnjeni, potem bi jim zagotovo predlagal Siddharto. Gre za glasbeni produkt, ki ga brez sramu pokažemo tujini. Njihov nastop je enkraten in poznam kar nekaj tujcev, ki so navdušeni nad njimi. Tudi sicer imamo kar nekaj ponuditi in se nam ni treba sramovati.

Pa slovenski film?

Nazadnje sem si ogledal film Lahko noč, gospodična s Polono Juh v glavni vlogi. Zelo simpatičen film. Rad bi si ogledal tudi Izlet, pa mi še ni uspelo.

Kaj pa famozni Okornov Pisma svetemu Nikolaju?

Ne še, sem pa slišal, da je odličen, in sem vesel, da mu je uspelo v tujini.

In slovenski pisatelj?

Feri Lainšček, všeč so mi njegov prepoznaven slog in romantično okolje v njegovih delih.