Dnevnik srbske gospodinje, avtorice Mirjane Bobić Mojsilović, ponuja drugačen pogled na balkanski kaos po razpadu Jugoslavije, ki je pripadniku slovenskega prostora tuj.
Naslov dela, ki je izšlo pri Založbi Sanje, je po besedah prevajalca knjige Slavka Bariča zavajajoč. "Marsikdo bi na prvi pogled pomislil, da gre za srbsko različico dnevnika Bridget Jones, pa temu še zdaleč ni tako," je poudaril.
Od idile do bombardiranja Beograda
Avtorica zgodbo začne z idiličnimi podobami Jugoslavije v 60-ih letih prejšnjega stoletja, ki se v 80-ih letih prevesijo v kaos, v 90-ih pa v tragedijo. Zgodba se konča 31. decembra 1999, simboličen zaključek je opis bombardiranja Beograda.
Zgodba o odraščanju in iskanju lastne identitete
Predgovor dela avtorica začne z besedami: "Ni pomembno, da imaš prav, pomembno je, da si srečen," kar je po mnenju prevajalca sporočilo celotnega dnevnika, prežetega "s čustvenim nabojem, ki veje iz vsakega stavka". Gre za zgodbo o odraščanju in iskanju lastne identitete, ki pa mu okolje ni bilo posebno naklonjeno.
Glavna junakinja Anđelka kot prispodoba za Srbe
Dnevnik z glavno junakinjo Anđelko nima oblike dnevnika; je zapis, prek katerega se želi avtorica spomniti vsega, kar se je z njo zgodilo. Kljub izrazito političnemu kontekstu je v ospredju osebna zgodba. "Anđelka je prispodoba za Srbe, ki niso bili ne fašisti, ne sprevrženci, ne pošasti, pač pa so s tem, ko so si zatiskali oči pred tem, kar se je dogajalo na Balkanu, prispevali h kolektivni tragediji na Balkanu," je prepričan Barič.