Deja Crnović

Četrtek,
27. 11. 2014,
14.12

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 11. 2014, 14.12

9 let, 2 meseca

Česa nas lahko nauči Lena Dunham?

Deja Crnović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Avtobiografija, za katero so takrat 26-letni Leni Dunham plačali 2,8 milijona evrov predujma, kljub avtoričini mladosti ne razočara.

Naslov: Not That Kind Of Girl Avtorica: Lena Dunham Cena (mehka vezava): 16 evrov

Lena Dunham v televizijski seriji Punce, za katero sama piše scenarij in skrbi za režijo, igra nadležno, vase zagledano Hannah Horvath, mladinko, ki se odloči postati glas svoje generacije. Ker je to njena prva vidna vloga, sama pa ima pri seriji glavno besedo, številni pogosto ne ločijo med Hannah in Leno, a tudi "resnično" življenje Lene Dunham ne nudi ravno veliko razlogov, da bi jo vzljubilo širše občinstvo.

Njena starša sta umetnika, Lena je bila praktično rojena v hipstersko okolje, predvsem pa ji je v zgodnjih dvajsetih, ko se večina njene generacije spopada z dolgovi, ki so si jih nabrali med študijem, z iskanjem služb na trgu, ki jih sistematično izkorišča, in z iskanjem samih sebe uspelo z intelektualnim delom, s katerim že služi milijone.

Zgodbe o preboju iz revščine tako Lena Dunham nikoli ne bo mogla napisati, a to še ne pomeni, da je njen uspeh neupravičen. Njen knjižni prvenec Not That Kind Of Girl je morda za avtobiografijo res izšel nekoliko zgodaj, saj je knjigo izdala pri svojih 28, a se avtorica tega zaveda, kar da vedeti že v podnaslovu knjige: Mlada ženska vam pove, česa se je "naučila".

In česa se je Lena Dunham naučila do zdaj? Če bi upoštevali zgolj dogodivščine iz knjige, ne prav veliko, a njeno pisanje in pripovedovanje dajeta vedeti, da je mojstrica samoironije in zabavnih preobratov in da je kljub hipohondriji in eksistencialističnim zadregam, ki si jih delita z očetom, eno bolj prisebnih bitij v popularni kulturi, kar kaže tudi s svojim vedenjem in sprejemanjem kritik.

Lena Dunham je pogumna, saj se v svetu, kjer ženski literarni glasovi šele postajajo slišni, ne boji vpiti. Njene spolne prigode so nekoliko klavrne, a prav zato tako zabavne, zaradi svoje odkritosti pa se pogosto znajde tudi v težavah. Ameriški konservativci so na primer takoj pograbili njen zapis v knjigi, kako je svoji mlajši sestri pogledala mednožje, a zanimivo, nikogar ni zares zmotilo poglavje o osnovnošolskem učitelju, ki jo je med poukom božal po vratu in jo nekoč po pouku izzval, da seže po bankovcu, ki si ga je zataknil pod majico.

Knjižni prvenec Lene Dunham morda res ne prinaša razodetij, a s svojo iskrenostjo, neposrednostjo in zabavnostjo predvsem nasmeje ter hkrati ponudi uteho mladim bralkam in bralcem. Skratka, Lena je "naš človek".