Četrtek,
11. 7. 2013,
7.38

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 7. 2013, 7.38

8 let, 9 mesecev

Zelen, ki te ljubim zelenega

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Odkar je v trendu vse lokalno, so izjemno priljubljena tudi slovenska avtohtona vina. Med njimi je eno, ki je dobilo ime po barvi - zelén.

Res je bledikasto zelene barve, a imena ni dobil po tem, temveč po značilni svetlozeleni barvi mladih vitic trte.

Zelen je v Vipavski dolini znan že stoletja, a ga je vmes globalizacija skorajda pregnala iz naših vinogradov. Tam nekje v začetku devetdesetih pa se je ponovno vrnil v buteljke. Vmes so ga z veseljem pili domačini.

V resnici ni znano, od kod izvira trta, ki nosi ime po zeleni barvi. Leta 1844 je bila opisana v knjigi Vinoreja, enega prvih slovenskih strokovnjakov za vinogradništvo, duhovnika iz Podnanosa Matije Vertovca. Zelen je uvrstil med "bolj žlahtne" bele sorte, pripisal pa mu je še čudovit vonj. Res spada med aromatične sorte. Ima zelo specifično aromo in ravno v tem se razlikuje od drugih belih sort. Sorto so gojili na majhnih površinah prisojnih pobočij Vipavske doline, vino pa je veljalo za pijačo plemičev, duhovščine in premožnih posestnikov.

Največji upad vinogradov z zelenom se je zgodil v osemdesetih letih. Leta 1971 so ga gojili še na 22 hektarih vinogradov, leta 1988 pa le še na slabih dveh hektarih. Premagala ga je konkurenca sort, ki so imele višji hektarski donos. Takrat je pač veljala doktrina količine, ne kakovosti. Pravzaprav je tako, da če se ne bi v devetdesetih slovenska vinogradniška zgodba ponovno vrnila k koreninam, bi verjetno zelen za vedno izgubili. Danes ga gojijo na približno 60 hektarih, kar je okoli dva odstotka vseh vinogradniških površin v Vipavski dolini. Ko se je ponovno vrnil na vinske karte, so začeli tudi raziskovati, od kod zelenu te značilne arome. Odkrili so, da zaradi vsebnosti veliko hidroksicimetnih kislin, ki so močni antioksidanti. Torej ni le lokalen in kakovosten, temveč tudi zdravilen. Ni čudno, da je tako priljubljen.

Pasji rep Zelen 2011 – bela etiketa Pasji rep je posestvo iz Orehovice v Vipavski dolini, kjer je vinogradništvo način življenja. Ime posestva izvira iz doline in potoka, ki teče po tej dolini in ga omenja že sam Valvasor. Še bolj nenavadno je, da je ime domačije na posestvu Pasji rep Jebačin. Nenavadna kombinacija imena za dobro vino. Vinogradništvo je na kmetiji Premrnovih prisotno že od nekdaj, njihova največja ljubezen pa je sorta zelen. Ker je tako drugačen in poseben in ker želijo ohraniti sortno bogastvo tudi naslednjim rodovom.

Zelen je avtohtona vipavska sorta, ki je prijetno sadna in aromatična. Je bledo rumene barve z zelenimi odtenki. Nos je cveten z notami citrusov in zelenega jabolka. V ustih je vino elegantno, z izrazito mineralnostjo in svežino, ki kaže pravi odraz regije.

Vinarja priporočata, da se zelen ponudi kot aperitiv ali pa kot spremljavo k lažjim začetnim jedem. Najbolj se prileže k belemu mesu, ribam, morskim ali zelenjavnim rižotam in testeninam.

Sorta: zelen Stopnja alkohola: 12,50 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 8,60 evra, evino.si

Ocena: 8

Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si