Četrtek,
25. 8. 2011,
17.46

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 25. 8. 2011, 17.46

9 let, 2 meseca

Tudi štajerski vinogradniki začenjajo s trgatvami

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Štajerski vinogradniki se že pripravljajo na letošnje trgatve. Večina štajerskih vinogradnikov je pričela s trganjem ranih sort in za pridelavo penin.

Štajerci letošnjo letino pa količinsko in kakovostno večinoma označujejo kot zelo solidno. Skupina P&F Wineries, največji slovenski vinar, ki s 620 hektarji pod isto streho združuje kleti Jeruzalem Ormož in Jeruzalem Ljutomer, prvič po dveh letih tokrat vendarle pričakuje količinsko normalen letnik. Povprečno 58 centov za kilogram grozdja Kot je povedal glavni enolog Mitja Herga, iz lastne proizvodnje pričakujejo okoli 3,7 milijona kilogramov grozdja, ob tem pa še približno 3,3 milijona kilogramov od pogodbenih kooperantov. Odkupna cena je že določena, saj imajo s tamkajšnjima zadrugama in kooperanti sklenjene dolgoročne pogodbe, povprečna cena pa znaša 58 centov na kilogram. "Z letino smo lahko zadovoljni" Trgatev za penine se začenja danes, okoli 2. septembra pa začenjajo z glavnim delom trgatve. Kljub vsemu so po njegovih besedah z letino lahko zadovoljni, saj bodo samo iz lastnih nasadov imeli za okoli tono večji pridelek kot lani, pa tudi kooperanti bodo imeli za skoraj 40 odstotkov višji pridelek, kar jim bo prav tako prineslo lep zaslužek.

Tudi v Ptujski kleti zgodnejši in obilnejši V Ptujski kleti bodo s trganjem zgodnjih sort pričeli v torek, kar je v primerjavi s preteklimi leti po besedah vodje proizvodnje Alberta Gönca kakšen teden prej. Pričakujejo za okoli 30 do 40 odstotkov obilnejši pridelek, to pomeni okoli 1,6 do dva milijona kilogramov grozdja, kar se tiče kakovosti pa bo ta prav tako zelo dobra. Na Ptuju sicer ves pridelek dobijo od kooperantov, o odkupnih cenah pa še niso želeli govoriti.

"Tudi vročina na kakovost grozdja ne vpliva dobro" V mariborskem Vinagu prav tako pričakujejo, da bo letošnja letina v primerjavi s preteklimi količinsko boljša. Po besedah direktorice Klementine Ihanec načrtujejo okoli 1,3 milijona kilogramov grozdja. "Letošnje leto je bilo v primerjavi s prejšnjim, ko je bilo zaradi gnilobe, ki je bila posledica obilnega deževja v času trgatve, potrebno izločiti večje količine grozdja, vremensko dokaj prizanesljivo. Kljub vsemu pa tudi vročina na kakovost grozdja ne vpliva dobro, tako da bomo s trgatvijo pohiteli," pravi Ihančeva, ki začetek trgatve napoveduje za sredino tedna.

Radgonske gorice: po toči in deževju končno lepo vreme V Radgonskih goricah pa pričakujejo, da bo letina solidna tako kakovostno kot količinsko. Od toče leta 2008 si je trta komaj opomogla, lani jih je prizadelo deževje v času trgatve, kar je prav tako okrnilo pridelek, letos pa kaže boljše. Kot je povedal glavni enolog Gorazd Kovačič, bodo ta teden začeli s prvimi trgatvami chardonnayja za šampanizacijo, nekaj dni zatem pa bodo začeli še z ostalimi sortami, predvsem ranino in rizvanci.

"Količinsko bo povprečno dober letnik, sicer pa dosedanje vremenske razmere trti godijo, saj nas zaradi številnih padavin v juliju tudi po sedanjem sončnem vremenu suša ni prizadela. Računamo, da bomo letos pridelali 2,8 milijona kilogramov svojega grozdja, še dodatnih 1,5 milijona kilogramov pa bi ga odkupili od kooperantov," pravi Kovačič in dodaja, da bodo letos za dobrih pet odstotkov dvignili tudi odkupne cene.

Zlati grič bo letos prvič tudi odkupoval grozdje Še kakšen teden pa bodo počakali v konjiškem Zlatem griču. Po besedah vodje vinogradništva Dejana Brečka je vreme v zadnjem času pospešilo procese dozorevanja, tako da bodo s trgatvijo za peneča vina in ranih sort začeli med 5. in 10. septembrom. Kar se tiče kakovosti, po njegovem kaže na dober letnik, količinsko pa pričakujejo povprečno sezono. Letos bodo sicer prvič, glede na to, da imajo novo klet in dovolj razpoložljivih zmogljivosti, grozdje odkupovali tudi od okoliških kooperantov.