Ponedeljek, 6. 10. 2014, 17.18
7 let, 7 mesecev
Štajerska kuhinja "po domače, malo drugače" (foto)

"Šefla v našem narečju pomeni zajemalka," idejo za ime Chefla pojasnjuje njena idejna vodja Petra Greiner. "Tako ime ponuja odlično izpeljanko, v kateri imamo kuharskega chefa in hrano v enem."
Chefla je namreč kulinarični dogodek, druženje na prostem ob stojnicah s hrano, ki že nekaj petkov privablja mimoidoče na Trg svobode v Mariboru. Na stojnicah različni ponudniki predstavljajo svoje jedi, vsem pa je skupno to, da so pripravljene iz lokalno pridelane hrane "po domače, malo drugače".
Želja, da Mariboru nekaj dajo, ne pa samo negodujejo nad mrtvilom
"Želeli smo ponuditi lokalno pridelano hrano, jedi, na katere smo morda že pozabili," pripoveduje Greinerjeva, ustanoviteljica Zavoda 13, ki na Chefli ponuja vegansko hrano, ki je v tamkajšnjih lokalih primanjkuje. Ob Zavodu 13 na Chefli sodelujejo še mariborski Bistro Arty, Miškova špajza in izletniška kmetija Horvat, vsak s svojo ponudbo.
Arty tako ponuja vegetarijanske jedi in klasične dobrote, kot so carski praženec, slivovi cmoki in štruklji v drugačni preobleki. Pri Horvatu poskrbijo za vinsko ponudbo ter za "v gostilnah pozabljene jedi na žlico iz domačega vrta in okoliških pridelovalcev mesnin", na stojnici Miškove špajze pa se ob pivu Kozel in žganju lahko okrepčate s krajnskimi klobasami.
Vsem je, kot pravi pobudnica Chefle, skupno to, da delajo "z veseljem, ljubeznijo in željo, da mestu nekaj damo, ne pa samo veliko pričakujemo in negodujemo nad njegovim mrtvilom".
Chefla kot podaljšek lokalne tržnice in kotiček za petkovo malico
V Ljubljani se ob petkih dogaja Odprta kuhna, ki je dodobra oživela druženje na prostem, ob hrani in pijači, v dobri družbi. Je Chefla morda mariborski odgovor na to? Kot pove Petra Greiner, je Chefla pravzaprav nastala kot kulinarični dodatek Špas festa, poletnega festivala, ki je letos praznoval deseto obletnico.
Izbrali so lokacijo v mestnem središču, tik ob Pokrajinskem muzeju, nasproti velikega spomenika Kojak – domačini temu delu Maribora pravijo kar pri Kojaku. Tam je tudi sicer postavljena lokalna tržnica, zato petkova Chefla deluje kot njen podaljšek.
"Ljudje pridejo na tržnico po sestavine za domačo kuho in se vmes okrepčajo na naših stojnicah. Tisti, ki delajo v mestu, zelo radi posedejo pri naših mizah, saj se ob lepem vremenu želijo naužiti še svežega zraka in dobrega vzdušja, preden se vrnejo v svoje pisarne."
Eksotična hrana je zanimiva, a prisegajo na domačo kulinariko
Meščani in obiskovalci so kulinarično razvajanje sprejeli odlično. Predvsem zato, ker ponujajo izključno domačo hrano, ki jo tudi sicer kuhamo doma. "Četudi je hrana iz tujine zanimiva," pravi ustanoviteljica Zavoda Šefla (zavod je moral imeti slovensko različico imena), "želimo na naših stojnicah ponujati izključno lokalno hrano, ki pa jo seveda pripravljamo na zanimiv način."
Za zdaj je na Chefli pet stojnic, bere ponudnikov pa še ne bodo širili. Tudi zato ne, ker je turistov v Mariboru veliko manj kot recimo v Ljubljani. Pri vedno bolj izpopolnjeni ponudbi ima veliko zaslug tudi mariborski Zavod za turizem, ki stoji ob strani tudi Chefli. Da pa ni vse obarvano le kulinarično, skrbijo tudi z glasbeno spremljavo in drugimi priložnostnimi dogodki. Včasih se pridružijo ulični glasbeniki, ki obogatijo vzdušje.
Chefla bo tudi pozimi "zajemala" zanimive dogodke
In čeprav se bo Chefla s hladnejšimi meseci poslovila do marca, program čez zimo ne bo zamrl. Načrtujejo kuharske tečaje pri kuharju Branku Frasu v Bistroju Arty, kulinarično-vinske izlete na avstrijsko Štajersko ter večere z vodeno vinsko spremljavo na izletniški kmetiji Horvat.