Sreda,
8. 4. 2015,
15.35

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 8. 4. 2015, 15.35

8 let, 8 mesecev

Riba bo bolj slastna ob spremljavi Beatlesov, črna čokolada ob Pavarottiju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Glasba vpliva na okus hrane. Visoke tone povezujemo z bolj kislimi okusi, globoke z grenkimi, polne s sladkim. Medtem ko poslušanje Mozarta izboljšuje celo okus vina.

Glasba med jedjo očitno ne vpliva le na razpoloženje, temveč dokaj neposredno tudi na njeno okušanje, je ugotovila skupina raziskovalcev iz univerze v Oxfordu.

Zvoki Beatlesov poudarjajo okus ribe in krompirja, zato je fish and chips ob spremljavi britanskih fantov še kako okusen. Arija Nessun Dorma v izvedbi Luciana Pavarottija je odlična za ob kavi ali musu iz črne čokolade. Medtem ko je pesem Billie Holiday z naslovom Autumn in New York kot nalašč za jesenske jedi, bučni puding zagotovo.

Bolj prefinjena ob pravi glasbi pa ni le hrana, temveč tudi vino, sploh če to zamenjate za tišino in še posebej, če gre za Mozartove skladbe, so ugotovili raziskovalci. Takšna spremljava naj bi kar trikratno poudarila vinske arome.

Glasba prišepetava brbončicam Različna glasba poudarja posamezne okuse – sladkobo, slanost in grenkobo. "Glasba ne more ustvariti okusa v vaših ustih, lahko pa poudari določene arome. Ušesa so tako tista, ki lahko dodatno prišepetavajo brbončicam," je o vplivu glasbe na hrano za Daily Mail izjavil vodja raziskave na oxfordski univerzi, behavioristični psiholog Charles Spence.

Pribor ne sme biti pretežek Kot še poroča Daily Mail, naj bi kuharski mojster Heston Blumenthal iz znamenite britanske restavracijo Fat Duck upošteval Spenceove ugotovitve o vplivu glasbe na okušanje hrane.

Poleg glasbe pa k prijetnosti obedovanja seveda vplivajo še drugi elementi v ambientu, svetloba, barve, pa tudi nepretežek pribor.